Janáčkova opera NdB zpřístupní svým divákům nové inscenace on-line

nabuccoPo březnové premiéře Evžena Oněgina, která se odehrála jako živý přenos na ČT Art, nabídne brněnský operní soubor novou inscenaci Verdiho slavné opery Nabucco, tentokrát již ve vlastní produkci. Vstupenky ke zhlédnutí záznamu mohou diváci pořídit na webových stránkách ndb-nabucco.cz v cenových hladinách 100, 200 a 500 Kč, a dle svých možností tak podpořit Janáčkovu operu.

Diváci, kteří zvolí vstupenku za 500 Kč, obdrží podepsanou fotografii hvězdnými sólisty Daliborem Jenisem (Nabucco) nebo Csillou Boross (Abigail). Představení můžete zhlédnout od 19.5.2021 19:00 do 20.5.2021 do 23:00.

„Jsme jasným důkazem toho, že operní soubor může v současné době fungovat se všemi opatřeními a naplňovat své poslání. Pravidelné a spolehlivé testování, které pro nás zajištuje Společnost Podané ruce, umožňuje bezpečné fungování našeho souboru. Nová online premiéra Nabucca bude, věřím, inspirativní pozvánkou do našeho divadla, protože živé představení a přítomnost v našem krásném divadle nic nenahradí."
Umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman

Verdiho Nabucco patří již od roku 1985 nepřetržitě k nejpopulárnějším titulům repertoáru brněnské opery. Dílo, které se stalo záhy po své premiéře roku 1842 symbolem boje za svobodu národa a víry, v sobě však stejně jako další Verdiho opery skrývá i další mnohem komornější příběh o lásce a rodinných vztazích. Obojí přetavil italský mistr do strhující hudby, a jestliže sboru patří slavné číslo "Va, pensiero, sull'ali dorate" (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech...), ani představitelé hlavních postav nepřijdou zkrátka. Rozený dramatik Verdi pro ně napsal virtuózní party plné vášně a temperamentu.

V nové inscenaci v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Ondreje Olose se jich zhostí ti nejlepší. Na brněnské jeviště se vrací sopranistka Csilla Boross v roli Abigail a tenorista Enrico Casari, který skvěle ztvárnil Živného v podzimní premiéře Janáčkova Osudu. V titulní roli se na jevišti Janáčkova divadla poprvé představí slovenský barytonista Dalibor Jenis, hvězda předních operních domů. Je více než 25 let hostem prestižních scén, jako jsou Vídeňská státní opera, londýnská Covent Garden, milánská La Scala, pařížská Opéra Bastille a další. Nabucco a další verdiovské role patří k jeho doménám.

Dalibor Jenis k roli krále Nabuchodonosora, kterou mnohokrát ztvárnil na předních světových jevištích, poznamenává: „Verdiho hudba je jednoduše krásná. Jeho díla jsou velmi dramatická a do některých postav zpěvák dozrává několik roků. Proto je to cesta dlouhá a krásná pro každého pěvce. Charakter Nabucca se během celé opery vyvíjí od tyrana až po milujícího otce, a tak je to velmi zajímavé nejen po pěvecké, ale i po herecké stránce."

Pro další informace a zajímavosti o inscenaci Nabucco můžete zhlédnout video pozvánku od režiséra Jiřího Heřmana, dramaturgyně Patrici Částkové a dirigenta Ondreje Olose. Fotografie můžete stáhnout na Flikru Janáčkovy opery.

 

On-line premiéra 19. května 2021 v 19h. Představení můžete zhlédnout po dobu 28 hodin v časovém rozmezí od 19.5. 19:00 do 20.5. 23:00.