Premiéra opery Evžen Oněgin bude na televizních obrazovkách

ndbOpera Národního divadla Brno připravila ve spolupráci s Českou televizí přímý přenos premiéry opery Evžen Oněgin. Výtěžek vstupného půjde na charitativní účely a podpoří Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje. Představení se uskuteční v pondělí 29. března.

„Aktuální nepříznivá situace nedovolila uvedení opery v původně plánovaném termínu. Vedení Národního divadla v Brně však našlo skvělou příležitost nejen představit divákům nové nastudování romantické opery Evžen Oněgin, ale spojilo tento jedinečný kulturní zážitek s charitativní akcí. Výtěžek z benefičních vstupenek dostane Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje, který pomáhá lidem v krizových životních situacích. Tento nevšední nápad město maximálně podporuje," podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Sociální nadační fond města Brna a JMK vznikl již v roce 1993 a věnuje se pomoci jednotlivcům a rodinám v těžké životní situaci. „Každý jednotlivý divák má možnost zakoupit si symbolickou benefiční vstupenku na webu Národního divadla Brno a tím podpořit nadační fond. Konkrétní využití těchto darů bude pro lidi, kteří se kvůli epidemii covid-19 ocitli v existenčních problémech. Dlouhotrvající náročná omezení z důvodu epidemiologické situace ztěžují život všem lidem, díky této jedinečné události však může každý pomoci a zároveň si užít unikátní operní zážitek," uvedl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Program je připraven na pondělí 29. 3. a bude ho přenášet v přímém přenosu Česká televize na svojí stanici ČT Art. „Uvedení opery Evžen Oněgin plánovalo Národní divadlo již na únor letošního roku. Takto se dostane k divákům pouze s měsíčním zpožděním, což je vzhledem k okolnostem velký úspěch. Adaptaci románu ve verších Alexandra Sergejeviče Puškina dohromady s jedinečnou hudbou Petra Iljiče Čajkovského si můžete vychutnat alespoň ze svých domovů," doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Režie inscenace se ujal ředitel divadla Martin Glaser. V premiérovém představení příští pondělí budou vystupovat sólisté a sbor Janáčkovy opery. Benefiční vstupenku si můžete zakoupit na webu: operapomaha.cz.