Výstava fotografií ukazuje krásu dobrovolnictví

PROPOJENI ADRA VaňkovkaRůzné tváře dobrovolnictví představuje fotografická výstava humanitární organizace ADRA v brněnské Galerii Vaňkovka. Černobílé fotografie zachycují dobrovolníky a to, co světu přinášejí: laskavost, zájem i lidskou blízkost. Dobrovolnictví propojuje svět potřebných se světem těch, kteří chtějí pomáhat, a tak i výstava nese tematický název Propojeni.

Dobrovolníci zapojení do programů dobrovolnických center ADRA navštěvují potřebné napříč generacemi i sociálními skupinami – od zdravotně postižených dětí a dětí v pěstounské péči, přes nemocné či zdravotně hendikepované dospělé, až po seniory. „Výstava skrze fotografie ukazuje vztah našich dobrovolníků a jejich klientů, náplň dobrovolnické návštěvy, i velkou škálu dobrovolnických programů. Mluví o tom, že malé, obyčejné věci sdílené s druhým člověkem přinášejí největší radost," popisuje vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Brno Kateřina Havránková.

Autorem snímků je fotograf Daniel Kašpar působící v Londýně, fotografie vznikly loni v létě při jeho návštěvě České republiky. „Dobrovolnictví mne zaujalo tím, že je v přímém kontrastu s prostředím, ve kterém se nyní profesně pohybuji. Světla londýnských studií módního a fotografického průmyslu vystřídaly zdravotní a sociální ústavy v Čechách. Rád jsem poznal, že i v dnešní době existuje lidská dobrota a obětavost lidí s dobrou vůlí být pomocí," říká Kašpar. Focení se uskutečnilo ve čtyřech dobrovolnických centrech na Moravě, v Brně se do něj zapojili dobrovolníci a klienti ze tří domovů pro seniory. Výstava v Galerii Vaňkovka potrvá od 1. do 10. dubna 2019.

Dobrovolnické centrum ADRA v Brně funguje od roku 2016. Vytváří zázemí pro dobrovolníky, kteří pravidelně navštěvují klienty domovů pro seniory a dalších zařízení. Bez nároku na finanční odměnu v Brně svůj čas pravidelně věnuje více než 60 dobrovolníků. Jejich přítomnost obyvatelům domovů vrací vědomí vlastní hodnoty i chuť do života.

„Tento týden jsem za klientkou byla podruhé, bylo to moc hezké. Říkala mi: Kamilko, moc jsem se na vás těšila, odpočítávala jsem minuty, než zase přijdete!"
– dobrovolnice Kamila

„Paní Eva říká, že naše setkání jsou pro ni vlastně taková rande, na které se připravuje a těší. I já vidím, že její den je lepší a veselejší, rozbíjím svou návštěvou její každodenní rutinu a věřím, že přináším trošku světla mezi šedivé zdi jejího pokoje."
– dobrovolník Přemysl