Pastičky na kuličky ničí orloj

pastV sobotu 5. května 2018 vydal multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody poslední kuličku s motivem hokejové Komety. Tato limitována série byla do oběhu dána 23. dubna, nastavený režim stroje vydával třináct kuliček denně (od 11 do 23 hodin). Celkem bylo do orloje vloženo 169 kuliček. „Objevily se i stížnosti, že někdy kulička nevypadla a že stroj je rozbitý. Naši pracovníci proto orloj nad rámec běžných kontrol během výše zmíněného období třikrát prověřovali. Všechny kontrolní testy proběhly v pořádku. Jak softwarová část, tak mechanická část stroje byly bez vady," uvedl generální ředitel TSB, a.s., Ing. Pavel Rouček.

Na druhé straně je možné, že kuličku ne vždy někdo zachytí. Jednak může někomu „proklouznout" mezi prsty, anebo kvůli různorodé gramáži kuliček větší nebo naopak menší kuličku někdy „výdejník" nepustí. „O tomto problému víme a snažíme se ho již delší dobu řešit," ujistil vedoucí Odboru kolektory TSB, a.s., Ing. Tomáš Pivec.

Kuličky z orloje se staly oblíbeným suvenýrem. „Pravda ovšem je, že někteří občané si ze získaných kuliček udělali výdělečnou činnost, například ty s logem Komety se nabízely na internetu za 400 korun," upozornil Tomáš Pivec. Již několikrát také pracovníci TSB, a.s., objevili různé „pastičky na kuličky". „Tyto podomácku vyráběné záchytné systémy jejich autoři nasazují na výdejní nerezové vodicí dráty, aby tak zabránili kuličce projít do dlaně čekatele. Buď uvízne v pastičce, nebo propadne dovnitř do servisní části orloje. Především tak však dochází k poškození výdejního mechanismu," popsal Tomáš Pivec.

Kuličky z limitovaných edicí, které propadnou dovnitř orloje nebo které zůstanou v zásobníku, se vracejí zpět na Turistické informační centrum Brno. V informačních centrech TO JE BRNO na Panenské a pod krokodýlem na ulici Radnická je také možné kuličky ze speciálních edic zakoupit. Nyní jsou v prodeji kuličky s logem Kometa za 130 korun. V plánu jsou také kuličky k připomínce 100. výročí založení Československa Festivalem RE:PUBLIKA.

Brněnský orloj byl slavnostně odhalen 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města švédské přesile. Od té doby je trvale v provozu bez významnější odstávky, i když byl několikrát poškozen vandaly. Jeho pravidelná údržba zahrnuje mimo jiné nastavený systém kontrol (od každodenní kontroly funkce stroje včetně čištění vydávacích otvorů atd. přes mechanické kontroly prováděné 2x týdně až po zvukové kontroly prováděné 2x měsíčně), tak pravidelné servisní úkony jako mazání řetězů dopravníků, nastavení výchozích poloh lineárních motorů, mazání pístů poklopů, seřizování závaží dopravníků, nastavení zvonkohry, testování tuhosti drah a drátěných rozvodů atd.

Další nezbytnou činností je čištění stroje, a to nejen vnějšího obalu (1x týdně), ale i skleněných dílů (2x měsíčně) a celého komplexu vnitřního mechanismu (od sběrného koše přes jednotlivé součásti stroje až po poklop a záchytnou jímku na vodu). Stroj je 24 hodin sedm dní v týdnu monitorován centrálním dispečinkem TSB, a.s., pomocí GSM propojení, což umožňuje případné závady řešit dříve, než si jich občan vůbec všimne.