Brněnští studenti bojují proti rakovině

ifmsaKaždý čtvrtý člověk zemře v České republice na následky rakoviny. Její léčbu komplikuje především strach veřejnosti a nedostatek informací o tomto onemocnění. To se odráží na pozdní diagnostice a odmítání léčby mnohými pacienty. Studenti medicíny z organizace IFMSA CZ se chopili úkolu eliminovat tyto problémy a rozšířit povědomí veřejnosti o dané problematice. Učiní tak 9. a 10. dubna 2016 od 10:00 do 20:00 v OC Olympia Brno ve spolupráci s nutričními terapeuty.

Během akce s názvem Světový den zdraví může každý prostřednictvím interaktivních stanovišť zjistit, v čem tkví zrádnost a nebezpečnost rakoviny, jak je možné se před ní chránit a jak proti ní bojovat. Návštěvníci dostanou příležitost nacvičit si na modelech samovyšetření prsu a varlat i základy první pomoci a správné resuscitace.

Kromě toho budou medici zájemcům měřit např. hladinu cukru v krvi, krevní tlak nebo procento tuku v těle. V sobotu budou kromě mediků k dispozici i zástupci projektu Kardiovize Brno 2030 Fakultní nemocnice u sv. Anny, kteří budou poskytovat např. měření CO ve vydechovaném vzduchu. Na akci s mediky spolupracují mj. i lékařky z I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, které budou zájemcům kontrolovat znaménka (v sobotu i v neděli od 11:00 do 13:00).

Pro ty nejmenší připraví medici stanoviště Nemocnice pro medvídky, kde si s dětmi budou hrát, operovat plyšové pacienty a povídat o zdravém životním stylu.

Na jaká stanoviště a témata se mohou návštěvníci těšit?
1. Měřící stanoviště
2. Rakovina varlat, prsu a děložního čípku
3. Rakovina tlustého střeva
4. Rakovina plic
5. Rakovina kůže
6. První pomoc – projekt Pro život
7. Nemocnice pro medvídky

Projekt Světový den zdraví v Brně proběhne s podporou Magistrátu města Brna a pod záštitou Světové zdravotnické organizace, rektora Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D., ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Martina Pavlíka, Ph.D., DESA, EDIC, Masarykova onkologického ústavu, primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška.

IFMSA CZ představí projekt lidem celkově v 6 městech České republiky. Organizace je součástí celosvětové instituce IFMSA. Ta zastřešuje více než 1,3 miliónu studentů medicíny ze 116 zemí světa. Oficiálně je uznávána Organizací spojených národů (OSN) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako mezinárodní fórum studentů medicíny. Světový den zdraví se slaví každoročně po celém světě v den výročí založení Světové zdravotnické organizace 7. dubna.