Stavbu koncertního sálu podporují osobnosti z celé republiky

7391850Stavba nového koncertního sálu pro Brno a jeho filharmonii, o které se uvažuje několik desetiletí, výrazně přerostla hranice města. Potvrzuje to nejen jednání s premiérem Sobotkou, které se uskutečnilo 8. března, ale také deklarace Koncertní sál pro Brno. Listinu, která vyzývá ke stavbě sálu, totiž podepsaly kulturní osobnosti z celé republiky. Například Iva Bittová, violoncellista Jiří Bárta, dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Příznivců stále přibývá - a nejen v hudebním světě. Nově se na stranu projektu postavila například oděvní designerka Liběna Rochová, spisovatelka Kateřina Tučková nebo designer Maxim Velčovský. „Na listině je datum 8. srpna 2014. Vznikla před komunálními volbami jako výraz snah nenechat myšlenku sálu usnout a podepsali ji tehdejší leadři napříč politickým spektrem. Chtěla jsem je takto povzbudit, aby stavbě sálu pomohli i po volbách, nejen při svých předvolebních slibech," vysvětlila důvod vzniku deklarace ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Spolu s podpisy politiků přibývaly na listině i autogramy umělců. „Bez nich by to nemělo patřičnou váhu. Musím vyzdvihnout především dvě jména, jejichž podpory si mimořádně vážíme. Shodou okolností se obě osobnosti narodily v Brně a proslavily se po celém světě. Jedná se o operní pěvkyni Magdalenou Koženou a spisovatele Milana Kunderu," upozornila Kučerová.

5239157Mezzosopranistka Kožená žije v Berlíně, přesto se o dění ve svém rodném městě intenzivně zajímá. „Magdalena miluje Brno a Brňané milují ji. Jen pro zajímavost, když zde naposledy vystupovala, prodaly se vstupenky na její koncert v Besedním domě za čtyři minuty. Bohužel jeho kapacita je pouze 430 míst. Proto když Magdaleně filharmonie nabídla, aby se stala patronkou nového koncertního sálu, přijala nabídku bez váhání. Věnovala finanční částku spojenou s cenou města Brna, kterou obdržela v roce 2014, a nevynechá jedinou příležitost, jak zmínit tuto pro Brno zcela zásadní problematiku," uvedl David Dittrich, hudební producent a manažer Magdaleny Kožené. Také on se rozhodl projekt podpořit a připojit svůj podpis na deklaraci. „Dlouhodobě v Brně organizujeme koncerty významných umělců, ale ty opravdu největší světové osobnosti se nám pro Brno nedaří získávat; v Janáčkově divadle vystupovat nechtějí z akustických důvodů a Besední dům je nevyhovující kapacitně. Výstavbou nového sálu by se tento problém vyřešil a Brno by se definitivně zařadilo mezi evropské hudební metropole," konstatoval Dittrich.

Dalším významným příznivcem, kterým se může projekt pochlubit, je spisovatel Milan Kundera. Jeho účast je o to vzácnější, že v Brně, potažmo v České republice je koncertní sál jediným projektem, který světoznámý spisovatel podporuje. Jedním z důvodů je i to, že Kunderův otec Ludvík, významný klavírista, byl žákem Leoše Janáčka a prvním rektorem Janáčkovy akademie. „Milan Kundera se stal po svém etablování v novém kulturním prostředí jedním z nejvýznamnějších propagátorů díla Leoše Janáčka nejen ve Francii, ale i v celém světě. Proto byla podpora této myšlenky pro něho od počátku samozřejmá. Jediným jeho přáním bylo, aby mohl připojit podpis na společnou listinu k dalším osobnostem, především z brněnské kulturní scény. Když mu tedy byla předložena deklarace již s mnoha podpisy, včetně jeho brněnských přátel, neváhal ani minutu a s chutí podepsal. Stalo se tak v jeho pařížském bytě. Pro mne to ovšem znamenalo střežit originál deklarace po celou dobu jako oko v hlavě!" uvedl Mojmír Jeřábek, vedoucí Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Právě on podporu Milana Kundery zprostředkoval a nechal od něj listinu podepsat.

uhde
Mezi těmi, kdo deklaraci podepsali, nemohl chybět ani významný brněnský rodák Milan Uhde. Spisovatel, dramatik a porevoluční ministr kultury se významně podílí na kulturním životě ve městě. „Vzpomínám si, že mi v roce 1946 říkal tatínek, že teď po válce dostane Brno koncertní sál už brzy. Za uplynulých sedmdesát let se ta představa změnila v sen. Je nejvyšší čas jej splnit," uvedl Uhde.

Galerii osobností, které projekt podporují, se rozhodla brněnská filharmonie představit i lidem. A to na netypickém místě – na plotu kolem stavby ve Veselé a Besední ulici. Právě tam dělníci pracují na první etapě stavby, podzemních garážích pro dvě stovky aut. „Pomocí galerie chceme Brňanům ukázat, že se jedná o opravdu významný projekt, který překračuje hranice města. Zároveň jsme si vědomi, že některým lidem vadí hluk ze stavby a také fakt, že dočasně přišli o parkoviště. Proto s nimi komunikujeme alespoň takto, prostřednictvím plachet na plotě. Připravili jsme pro ně také novinku, která se v Brně ještě nikdy neobjevila. Kukátka v plotě, kterými mohou pozorovat, co se děje na staveništi a jak jsme tedy s prací daleko. Je to drobnost, ale z hlediska komunikace velmi důležitá," podotkla Kučerová.

Podzemní garáže mají být hotové na podzim roku 2017. Vedení města intenzivně pracuje na tom, aby na ně mohla plynule navázat nadzemní část stavby – tedy koncertní sál. „Po jednání s ministrem kultury a hejtmanem Jihomoravského kraje poslalo Brno oběma stranám investiční záměr s podrobnými informacemi o projektu. S krajem budeme jednat o finálním textu memoranda zajišťujícího financování stavby," informoval náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. V blízké době město vyhlásí výběrové řízení na dodavatele dokumentace pro stavební povolení. „Vše tedy spěje k tomu, abychom byli schopni sál postavit," dodal.

O Sálu pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum)

Pod pracovním názvem Janáčkovo kulturní centrum se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se ale orchestr nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, zase nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní v plném obsazení. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu 1250 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu na konci roku 2017, tak, aby plynule navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží pro bezmála 200 aut.