Výstava na Malinovského náměstí vypráví příběh první evropské ústavy

Jako nejstarší ústava na světě je označována ta americká z roku 1787. Ani po více než dvou stoletích však demokratické principy ve světě nemají vyhráno. Apelovat na význam občanských svobod a participace na správě věcí veřejných v historii i dnes chce výstava „Republika dvou národů. Příběh první evropské ústavy", která právě probíhá na Malinovského náměstí. 

Spojení Království polského a Velkoknížectví litevského se datuje hluboko do minulosti, k formálnímu sjednocení Litvy s Polskem do jednoho státu došlo v roce 1569. Ústava z 3. května 1791 představovala vyvrcholení snah o posílení konstituční monarchie, zavedení politické rovnosti mezi měšťany a šlechtou a státní ochranu dalších vrstev obyvatelstva.

Velvyslanectví Litevské republiky, Velvyslanectví Polské republiky s Polským institutem v Praze a kancelář lídryně demokratického Běloruska Svjatlany Cichanouské ve Vilniusu k připomínce 230 let od přijetí zmíněné ústavy uspořádaly venkovní výstavu „Republika dvou národů. Příběh první evropské ústavy". V květnu byla k vidění v Praze, nyní ji od 13. do 30. srpna hostí Brno. Vernisáž se uskutečnila 17. srpna na Malinovského náměstí v prostoru před Mahenovým divadlem.

„Proti temnotě a zlu se nejlépe bojuje osvícením a vzděláním. Proto mě těší, že se tato výstava dostala také k nám do Brna. Doufám, že ji navštíví co nejvíce lidí a že se znalosti, které zde získají, promítnou také do jejich života. Že pochopí, jak cenná je naše svoboda, a budou usilovat o to, abychom o ni už nikdy nepřišli," uvedl brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Pořadatelé Brno jako další zastávku v putování venkovní výstavy zvolili proto, že jak Litva, tak Polsko navázaly s městem partnerství. S polskou Poznaní byla partnerská dohoda podepsána už v roce 1966, s litevským Kaunasem v roce 1994. V Brně působí také honorární konzulové obou zemí.