Národní divadlo Brno nic nezastaví

Schránka01Koronavirus ovlivnil životy nás všech, ohromný zásah tak měl i na fungování divadel v České republice. Národní divadlo Brno pak není žádnou výjimkou. Již od března loňského roku se bohužel potýká s problémy. V srpnu a září situace vypadala nadějně, v říjnu se však všechny tři divadelní budovy – Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo i divadlo Reduta – opět uzavřely všem svým návštěvníkům. To ovšem neznamená, že své aktivity NdB zastavilo. I v době pandemie nadále zkouší Činohra, Balet i Opera nové inscenace, které prozatím schovává do pomyslného premiérového šuplíku. A na co se těšit, až se brány živé kultury znovu otevřou?

Činohra NdB jede naplno

Začátek sezony 2019/2020 měl začít celosvětovou událostí, a to díky Milanu Kunderovi.majiteleklicu-general-034 Ten svolil znovu uvést na divadelních prknech jeho přes 50 let zakázanou hru Majitelé klíčů. Režie se ujal ředitel NdB Martin Glaser, který inscenaci se svými kolegy připravil v Mahenově divadle. Příběh na pozadí událostí II. světové války nás zavede do jednoho maloměstského bytu, ve kterém se řeší banální i existencionální otázky. Každé rozhodnutí má své následky, máme ovšem tu sílu si je nést po celý zbytek našeho života? Druhou neodehranou premiérou Mahenova divadla je pak Čechovova klasika – Racek, který se do Brna vrací pod taktovkou kmenového režiséra Činohry Štěpána Pácla. Velkoryse pojatá scéna diváky přenese do Ruska, k břehům magického jezera, kde se odehrává jeden z nejznámějších příběhů divadelního světa. Jak říká jedna z postav Nina Zarečná: „V každé hře má být láska." RacekA právě zde převažuje především láska k divadlu jako takovému, proto by tato inscenace měla být jedním z hlavních taháků nové sezony. V divadle Reduta si pak Činohra připravila světovou premiéru Horváthovy hry Nikdo v režii mladé Aminaty Keity, která nám dá na pavlači a ve vnitrobloku jednoho bytového domu nahlédnout do životů jeho obyvatel, které mohou být až mrazivě podobné s těmi našimi. V posledních dnech na Zelném trhu finišuje zkoušení Nestroyovy komedie Sňatky na železnici v režii Martina Čičváka, která se v Brně dočká české premiéry. Humorem nasycený příběh, plný zmatků, nejasností a komických situací, bude přesně to, co po uvolnění současné situace bude potřebovat každý z nás.


Balet NdB v roce 2021

Balet NdB má po podzimním lockdownu v šuplíku dvě premiéry, které jsou připravené na představení divákům. První z nich je původní balet Beethoven, který měl mít premiéru v listopadu loňského roku jako vklad NdB k celosvětovýmBeethoven oslavám Beethovenova 250. výročí narození. V nové inscenaci se představí jak sólisté a sbor Baletu NdB, tak i sólisté a sbor Janáčkovy opery, orchestr Janáčkovy opery a klavírní sólisté. Hudební dramaturgie vznikala ve spolupráci choreografa a dirigenta představení Jakuba Kleckera. Zajímavostí bude i nezvyklé výtvarné řešení. To se týká především netradičního uspořádání jeviště, kde budou přítomna všechna tři umělecká tělesa a kde balet bude blíže divákům tančit na proscéniu a přední části jeviště. Druhou chystanou premiérou je Stabat Mater, která je věnována osobnosti Pavla Šmoka, zásadního tvůrce české nezávislé taneční scény 2. poloviny 20. století. Ve složeném večeru Balet NdB připomene výjimečná díla z Mistrovy bohaté choreografické tvorby – Zjasněnou noc na hudbu Arnolda Schönberga, Trio g moll motivovanou jedním obdobím života Bedřicha Smetany a vrcholem večera budeBeethoven-7427 Stabat Mater na hudbu 1. části stejnojmenného slavného oratoria Antonína Dvořáka. Diváci se dále mohou těšit na balet baletů Labutí jezero, moderní večery 4 Element, složený ze světových choreografií Jiřího Kyliána, Nacha Duata a Lukáše Timuláka, Radio and Juliet a také na diváky oblíbený taneční muzikál Edith, vrabčák z předměstí, jehož stá repríza měla být v říjnu zároveň i derniérou. Bohužel představení nemohla být odehrána, a tak se Balet NdB rozhodl inscenaci o slavné šansoniérce divákům ještě dopřát. A protože se v divadle plánuje s předstihem, už nyní vás můžeme pozvat na letní hraní na Biskupském dvoře, kde Balet NdB uvede úspěšnou inscenaci Prokofjevova Romeo a Julie v choreografii Mária Radačovského a režii Martina Glasera nebo na zimní maraton rodinného pohádkového baletu Louskáček.


Janáčkova opera zkouší Evžena Oněgina

Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno připravuje novou inscenaci opravdové klasiky a to Čajkovského Evžena Oněgina Oneginv režii Martina Glasera a hudebním nastudování Roberta Kružíka. Mladý petrohradský švihák Evžen Oněgin znuděn společenským životem ve městě utíká na venkov, kde se setká s naivní mladičkou Tatianou. Chladně odmítá lásku, kterou k němu Tatiana vzplane, aby o několik let později pochopil, jaké chyby se dopustil, a že ji již nelze napravit. Veršovaný román Alexandra Sergejeviče Puškina, který vycházel v letech 1823–1831 se stal v ruské společnosti velmi populární. Skladatel dal dílu podtitul lyrické scény o třech jednáních. Jeho hudba ještě umocnila opravdovost a hloubku příběhu Puškinova příběhu a především momenty vyznání lásky hlavních hrdinůOněgin – ať to je slavná dopisová scéna Tatiany, Lenského loučení se životem či árie knížete Gremina – patří právem k nejslavnějším v operním repertoáru. Po velmi úspěšné inscenace Pikové dámy je Evžen Oněgin návratem režiséra Martina Glasera k dílu P. I. Čajkovského, velikána ruského romantismu. V titulní roli se můžete těšit na Svatopluka Sema, nebo Jiřího Brücklera. Premiéra je plánovaná na 6. února 2021 v Janáčkově divadle.

(sal)
Foto: Marek Olbrzymek (Oněgin, Racek) a Arthur Abram (Beethoven)