Astronomové z Kraví hory: Vy jste naše hvězdy

hvezdNebudeme si nic nalhávat, jsme uprostřed virové vichřice. Chovejme se proto obezřetně, ale prosím, nepodléhejme trudnomyslnosti. Hvězdárna a planetárium Brno se snaží být místem pozitivní deviace, ze které vyzařuje dobrá nálada. Věříme v sílu lidství, v to, že tento svět formují chytří lidé – vědci a technici. Bez jejich důvtipu bychom nikdy nemohli číst ani tyto řádky.

Doba, kdy oživíme elektronický mozek digitára, byla na sklonku října, kdy vznikaly tyto řádky, za neviditelným horizontem událostí. S Hvězdárnou a planetáriem Brno však můžete být ve spojení přímo z domova.2020 terralona-pg-4 V neděli v podvečer můžete poslouchat pořad Sedmikrásky on-line. Nebo si pouštět záznamy z odborných přednášek na Youtube kanálu. Na Instagramu najdete spoustu krásných fotografií a na Facebooku můžete sledovat nejen nekonečný proud zajímavostí, ale také tipy na pozorování denní a noční oblohy. Vždyť, co je krásnějšího než pohled na hvězdnou oblohu?

Nejsme výjimečně špatní, jsme stejní lidé jako na jiných místech planety. I když člověk v těchto dnech snadno dospěje k závěru, že to jde všechno z kopce dolů, vesmír i tak zůstává báječným místem pro život. A záleží jen na nás samotných, jak ho prožijeme.
Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky

Jak to všechno začalo

Je zde od roku 1954. S počátky Hvězdárny a planetária Brno jsou1950 rotunda hotova spojeni známí čeští astronomové, například Luboš Kohoutek, Jiří Grygar či Luboš Perek. Svoji vesmírnou kariéru zde v roce 1962 začínal jediný československý kosmonaut – Vladimír Remek. Tamními astronomickými kroužky prošla řada vědců, lékařů i politiků.

V letech 2010 a 2011 byla budova Hvězdárny a planetária Brno radikálně zrekonstruována dle návrhu architekta Martina Rudiše. V roce 2013 zde zprovoznili jedinečné hybridní planetárium, které v roce 2018 dostalo 3D brýle.

V tomto okamžiku je největším1959 celkovž pohled na budovu českým producentem filmů pro digitální planetária, organizuje jejich celosvětovou přehlídku. Běžně pořádá akce pro tisíce návštěvníků, mění podobu okolního parku Kraví hory tak, aby byl pro všechny návštěvníky i náhodné kolemjdoucí co nejpříjemnější.

Za sedm desítek let Hvězdárnu a planetárium navštívilo na čtyři miliony lidí, v současnosti jich každý rok dochází na 150 tisíc, z toho polovinu tvoří školní výpravy a polovinu běžná veřejnost.

Brno 360 & Vesmír 3D

Kdy a jak bude zcela obnoven provoz Hvězdárny a planetária Brno, to je ve hvězdách. Bohužel je ale zataženo. Jakmile se tak stane, můžete se těšit hned na dvě unikátní představení.DSCF0562 Brno 360 vám předvede nejkrásnější město na světě z naprosto nečekaných úhlů pohledu, navíc v netradičních souvislostech. S představením Vesmír 3D podniknete cestu napříč naší Galaxií. Přímo nad vámi proletí ty největší i nejmenší stálice. Mlhoviny, ve kterých hvězdy vznikají, stejně jako oblaka horkého plynu, v nichž zanikají. A také nejzvláštnější místo ve vesmíru... místo, kde se sci-fi stává realitou! Místo s extrémně vysokou hustotou, které bortí strukturu prostoru a času.

Takže až se elektronický mozek brněnského digitária zase probudí, klikněte na www.hvezdarna.cz a vydejte se opět do vesmíru.

Podívejte se na Mars

Po celý podzim máme skvělý2020 02 DIGI 08 výhled na planetu Mars. K pozorování přitom nepotřebujete žádný speciální přístroj, ale pokud doma dalekohled máte, namiřte ho na ni. Když večer vykouknete z okna, zahlédnete naoranžovělou planetu nad jihovýchodním obzorem. Během noci se přesune nad jih, aby nad ránem zmizela za západním obzorem.

Mars je skutečně nepřehlédnutelný, nic jasnějšího v této části oblohy nenajdete. Když na něj namíříte dalekohled, zahlédnete jeho drobný kotouček a na něm světlé či tmavé skvrnky.

V tomto okamžiku sleduje Mars z oběžnéteraalon-24 dráhy hned šestsatelitů. Na povrchu se pak pohybuje geologická laboratořCuriosity. Další tři laboratoře jsou na cestě: Spojené arabskéemiráty poslaly meteorologickou sondu Hope, Číňanévýpravu složenou z orbitální části, přistávacího pouzdraa malého vozítka a americká NASA vozidlo Perseverances malou helikoptérou Ingenuity. Všechny třik cíli dorazí v únoru příštího roku. V případě americké výpravy se přitom můžete těšit na komentovaný přímý přenos přímo na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Najděte si www.hvezdarna.cz a vydejte se do vesmíru.

(sal)
Foto: Archív Hvězdárna a planetárium Brno