Nová výstava prezentuje brněnského rodáka Jana Rajlicha st.

Jan Rajlich  Art  Design Jan Rajlich Velký červený kruh1972 koláž překližkaSté výročí narození Jana Rajlicha st., světově proslulého malíře a grafika, připomene Moravská galerie sérií tří výstavních přehlídek. Výstava v Pražákově paláci je výběrem z jeho celoživotního díla, umělecké tvorby a designu. Na ni navazuje pokračování v Místodržitelském paláci reflektující Rajlichovu roli a působení v Bienále Brno. Třetí část cyklu divákům nabízí plakáty od stovky autorů z různých zemí celého světa vytvořených přímo pro tuto událost.

Plakáty
Ve světě grafického designu je Jan Rajlich oceňován hlavně jako tvůrce moderních plakátů, jichž vytvořil více než 300. Prezentované plakáty na výstavě v Pražákově paláci představují pestrou mozaiku výtvarných stylů. Výstava neopomíjí ani grafikovy politické plakáty, instalované vtipně jako prvomájové transparenty.

Veřejný prostor
Rajlichův design zanechal také výraznou stopu v ulicích města Brna.MP PP RajlichExpozice 57 1 Do nedávné doby jsme mohli spatřit jeho piktografický systém ve zdravotnickém středisku v Kohoutovicích a do současné doby je stále dochovaný jeho fragment v pavilonu Z na brněnském výstavišti. V centru Brna naproti vstupu do Pražákova paláce mohou návštěvníci výstavy spatřit na severním průčelí hotelu International Rajlichovo nejvýznamnější dílo v architektuře, reliéf Slunce – Život a mír, který vytvořil společně s brněnskou sochařkou Sylvou Lacinovou v roce 1961.

Bienále Brno
Vytvořením bienálové platformy zviditelnil Jan Rajlich výstavní identitu Brna na mapě evropských kulturních metropolí. Jako úspěšný organizátor dokázal Jan Rajlich přivést do Brna nejvýznamnější osobnosti svého oboru té doby. Výstava Jan Rajlich & Bienále Brno v Místodržitelském paláci se věnuje této části umělcova plodného života. Výstava je doplněna o pohyblivé interaktivní plakáty, které vznikly ve studentské soutěži „Rozhýbej Bienále Brno".

Pocta Janu Rajlichovi
V roce 2019 vyzvalo Sdružení Bienále Brno více než 100 grafickýchtitulka nadpis Rajlich 100 popisek Pohled do výstavy Jan Rajlich - Art  Design designérů a umělců z celého světa k vytvoření autorského plakátu. Z obdržených plakátů bylo vybráno 200, které jsou prezentovány v Místodržitelském paláci i v sousední budově Univerzitního kina Scala. Jako kruh, oblíbený motiv v Rajlichově volné tvorbě i užité grafice, se také před čtyřmi lety uzavřel umělcův život. Prasklinu kruhové výseče použil jeho syn Jan v návrhu otcova náhrobku, který byl nedávno realizován na pohřebišti významných brněnských osobností Ústředního hřbitova v Brně.

Rajlich 100
25. 9. 2020 – 28. 2. 2021
Pražákův a Místodržitelský palác


Umělecká skupina Rafani představí seriálovou výstavu

Atrium Pražákova paláce bude po celý rok "zasvěceno" skupině Rafani. Rafani vystupují již dvacet let jako celek, nehledě na to, kdo aktuálně jsou jejich jednotliví členové. V Moravské galerii se představí výstavou, jejíž formát by bylRafani umělecká skupina Rafani v současném filmovém světě přirovnán k seriálu, či možná ještě lépe k minisérii Netflixu, jejíž jednotlivé díly mají sice rozdílné náměty, ale stejné herce a režiséry. Jedná se totiž o projekt, který se šestkrát od základů promění. Rafani budou v Moravské galerii prezentovat výsledky poměrně intenzivní práce, přičemž se chystají pracovat s různými médii od instalací, přes plakáty, performance, videa, či zásahy do veřejného prostoru. Jednotlivé dílčí výstavy budou spojovat témata, jež Rafani ve své tvorbě rozvíjí a každá z nich bude navíc navazovat na některý z konkrétních projektů, které skupina již realizovala v minulosti. V Pražákově paláci je však pojedná jinak, aktualizovaně a v novém kontextu. Rok Rafana zahájí výstava Zdroj, kde bude v interiéru atria vytvořeno kruhové jezero.

Rafani v dětské herně
Do Moravské galerie se chodí hlavně na výstavy, ale také hrát si a objevovat. V Místodržitelském paláci na Moravském náměstí si můžete nově zahrát interaktivní hru Dobrodružství sběratele umění. V přízemí Pražákova paláce se pak rozprostírá dětská Herna. Svobodný tvůrčí prostor, kde si děti můžou vypůjčit některou z knížek, kreslit si, hrát si, či jen relaxovat již několikrát vyměnila svůj pomyslný kabátek v duchu aktuálních výstav. Exkluzivně pro prostor Herny umělecká skupina Rafani navrhli obří nafukovací objekt, sochu, která odkazuje k oblíbené dětské atrakci – skákacímu hradu, avšak v temnějším provedení. Samotný objekt je tak trochu strašidelným hradem, úkrytem, kde se můžete schovat, uměleckým dílem, kterého se můžete dotknout a dokonce si v něm i hrát. Herna je otevřena každý den od 10.00 do 18.00, ve čtvrtek do 19.00 a vstup je stejně jako do stálých expozic pro všechny zdarma.

RAFANI
25. 9. 2020 – 8. 11. 2021
Atrium Pražákova paláce