Brněnská MHD a koronavirus. Jaká opatření v současnosti platí

Drak v roušceV současné době platí v Brně ve vozidlech MHD kvůli koronaviru následující bezpečnostní opatření: cestující musí mít během přepravy roušky, každý den se provádí po příjezdu do vozovny důkladná očista a dezinfekce vozů, dále větrání vozů na konečných stanicích, otevírání všech dveří v zastávkách bez nutnosti signalizace řidič (kromě zastávek na znamení), je přerušený prodej jízdenek u řidiče, u autobusů a trolejbusů lze předními dveřmi pouze vystupovat, nikoli nastupovat.

Podrobněji na některé otázky odpovídá tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Dezinfikují se vozidla MHD? Jak často a jakou metodou?
Každý vůz po návratu do vozovny prochází denně očistou a dezinfekcí standardními dezinfekčními prostředky. K dispozici máme navíc šest ozonérů, které k dezinfekci vozů používáme. Využíváme i přístroj pro kontrolu kvality očisty, který po vložení stěru z interiéru vyhodnotí případné znečištění. Současně testujeme nové technologie.

Jak je to s otevíráním dveří? Otevírají se automaticky v každé zastávce nebo lidé musí mačkat tlačítko pro výstup? A co autobusy a tramvaje – staví v zastávkách na znamení opět bez nutnosti stisknout tlačítko?
Dveře vozidel naši řidiči otevírají automaticky v každé zastávce, aby lidé nemuseli mačkat tlačítko pro výstup a zároveň proto, aby se vozy i během jízdy větraly. Netýká se to zastávek na znamení, tam je nutné svůj výstup signalizovat.

Mohou lidé vstupovat do vozu i předními dveřmi u řidiče? A co placení jízdenky přímo ve vozech u řidiče? Je to nyní možné?
Cestující mohou přednímičistič 2 dveřmi pouze vystupovat. Nákup jízdenek u řidiče je přerušený. Cestující si jízdenky mohou kupoval prostřednictvím platební karty u terminálů přímo ve vozech. Případně jsou možné další alternativy jako SMS jízdenka nebo aplikace DPMBinfo, SEJF a podobně.

Jak je to s kontrolami revizorů? Uvažuje se o jejich dočasném omezení kvůli větší míře rizika nákazy covid-19?
Zatím nikoli. Revizoři jsou vybaveni ochrannými pomůckami a běžně provádí kontrolu jízdních dokladů, případně upozorňují cestující na nutnost nošení roušek ve vozech MHD.

Jak chráníte řidiče? Jsou například rozděleni na skupiny, které se ve vozovnách vzájemně nepotkají?
Vzájemný kontakt mezi řidiči je velmi malý. Ve vozovnách přebírají individuálně složky a vůz, nedochází k dlouhodobému společnému kontaktu s ostatními řidiči. U profesí v DPMB, které pracují na směny, jsou tyto směny odděleny, aby ani při střídání nedocházelo k vzájemnému kontaktu.

Přehled všech opatření platných v brněnské MHD cestující najdou na webu https://corona.dpmb.cz/ 

(red)