Podzimní Brno s Janáčkem

řeckÚ paÜijeFestival Janáček Brno se nezadržitelně blíží a stejně jako v minulých ročnících má v době 28. 9. – 16. 10. 2020 pro své diváky připraveny skutečné umělecké lahůdky. Tentokrát se vydá po stopách překotného vý¬voje v hudbě a umění vůbec na přelomu 19. a 20. století. Že je to téma bohaté, o tom svědčí tři týdny nabité vynikajícími operními inscenacemi a koncerty v podání výjimečných umělců jako jsou režisér Robert Carsen, dirigent Jakub Hrůša, sopranistka Karita Mattila, tenorista Pavol Breslik, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové, sopranistka Gun-Brit Barkmin, Philharmonia Octet Prague, klavírista Jan Bartoš a další.


V operách se představí špičkoví pěvci

Fenomén Robert Carsen – režisér, jehož operní inscenace plné osobité poetiky, emotivního a nesmírně působivého divadla znají diváci celého světa. Slavnostním zahájením festivalu a zároveň pokračováním Carsenova janáčkovského cyklu bude inscenace Osudu,alžběta poláčková která vznikne přímo pro brněnský operní soubor. V hlavních rolích se představí špičkoví pěvci – titulní postava skladatel Živný, bude mít tentokrát dva interprety – italského tenoristu Enrica Casariho jako mladší verzi Živného a britského tenoristu Philipa Sheffielda jako jeho starší alter ego. Oba pěvci jsou častými hosty předních evropských i zámořských operních domů a ani v českém repertoáru nejsou nováčky. Po jejich boku stane v roli osudové lásky Míly vynikající česká sopranistka Alžběta Poláčková, kterou brněnští diváci znají např. z Růžového kavalíra.

Festivalové představení Janáčkovy Její pastorkyně oba večery 3. a 5. 10. ozdobí host skutečně mimořádný – finská sopranistka Karita Mattila, jež je jednou z nejvyhledávanějších pěvkyň světa. Třetím janáčkovským titulem bude inscenace Příhod lišky Bystroušky, kterou představí soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy v režii Lindy Keprtové.

Richard Strauss i Janáček se vydali každý osobitou cestou s cílem pravdivě vyprávět dramatický příběh a oba díky tomu vytvořili stále nepřekonaná díla. Straussova expresivní Salome je toho jasným důkazem. Na festivalu ji ve zbrusu nové inscenaci, založené na archeologických vykopávkách Herodova hradu, představí soubor Maďarské státní opery. Titulní role, kterou ztvární rakouská pěvkyně Sera Goesch, je skutečnou výzvou pro sopranistky. Sera Goesch se s Salome se nesetkává poprvé, patří k těm, s nimiž slavila úspěchy např. v Německu či Švýcarsku. Operní na-bídku oproti původnímu programu rozšíří odložená premiéra Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jiřího Heřmana a nebude chybět ani příspěvek mladé generace českých skladatelů - studenti JAMU pro festival připravili světovou premiéru opery S.A.M.P.O. libretisty Otty Kauppinena a skladatele Daniela Šimka.

Velké i komorní koncerty a recitály hvězd

I koncertní řada nahlédne do umělecky bouřlivých prvních let 20. století a jejich kontrastů v dílech Janáčka, Strausse, Schönberga, Stravinského a Debussyho. Na festivalové návštěvníky čekají velké i komorní koncerty a recitály umělců jako jsou Pavol Breslik, Jan Bartoš, souboru PhilHarmonia Octet Prague,Gun-Brit Barkmin Pražský filharmonický sbor či Arnold Schönberg Chor. Koncert Brno Contemporary Orchestra nabídne mimořádný program, v němž zazní Stravinského Pulcinella, Janáčkovo Concertino a Schönbergův Pierrot lunaire v podání charismatické sopranistky Gun-Brit Barkmin, pravidelně vystupující např. ve Vídeňské státní opeře, Bavorské státní opeře či Carnegie Hall. Závěrečný koncert v provedení Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši pak slibuje být skutečnou třešničkou na festivalovém dortu. Skvělý orchestr, který se pravidelně věnuje české hudbě, přiváží program složený z děl Leoše Janáčka a Richarda Strausse. Neváhejte, řada koncertů je již vyprodána!


Janáčkovo město, dům i růže

Nejen koncerty ožije festival. 12. 10. se koná Den s Janáčkem, v rámci kterého se můžete dopoledne vypravit po Brně po stopách Leoše Janáčka a poznat místa, kde tvořil a která ho inspirovala. Odpoledne patří Otevřenému domu s Janáčkem v Janáčkově divadle, na kterém se budou podí¬let členové operního souboru a studenti Konzervatoře Brno. Nahlédněte do divadelního zákulisí a zažijte operní dům z pohledu, jaký se vám běžně nenabídne. Večer pak zakončí Krok za oponu s Janáčkovým Osudem, kde se dozvíte i proč se opera odehrává v Luhačovicích, kdo byla Kamila Urválková či jakou roli hrají v opeře rudé růže. 

Více informací naleznete na www.janacek-brno.cz

(sal)
Foto: Archív NDB a FJB