Zoo Brno nabízí zážitky, na které se nezapomíná

tit Staňte se ošetřovatelem zvířat v zoo tygr sumaterský Foto Matyáš Slavík Zoo BrnoÚrodná sezona v Zoo Brno. Výběhy ovládla mláďata

V brněnské zoo se letos radují z opravdu „úrodné" a plodné sezony. I když stejně jako mnohá jiná zařízení i její areál na Mniší hoře sice na dva měsíce zůstal pro návštěvníky nepřístupný, zvířata se činila. A pozorovat ve výběhu některá z letošních mláďat je zážitek, na který se nezapomíná.

Luděk a Velká se stali rodiči

V brněnské jsou dlouhodobě nejoblíbenější dva živočišné druhy – surikaty a vlci arktičtí. A jejich milovníci si teď opravdu přijdou na své. U obou jsou totiž k vidění letošní mláďata.

„A malých prcků není zrovna málo. U jedné z nortitul Brněnská zoo je plná mláďat mládě vlka arktického3 Foto Eduard Stuchlík Zoo Brno jsme několikrát pozorovali šest malých šedých vlčat. Jestli je toto číslo konečné, zatím nemůžeme s úplnou jistotou potvrdit. Uvidíme během veterinární prohlídky, při které zjistíme také jejich pohlaví," uvedl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

Otcem je alfa samec celé smečky Luděk, který na Mniší horu dorazil v roce 2015 z Dánska. Matkou všech je zkušená samice Velká. Ta se narodila přímo v Brně a je potomkem předchozího alfa samce Attily.

Surikatky i klokaňátka

Pokud máte rádi neposedné a vždyBrněnská zoo je plná mláďat mládě surikaty1 Foto Matyáš Slavík Zoo Brno pozorné surikaty, určitě byste neměli minout jejich výběh u hlavní komunikace. Dovádí v něm hned dva vrhy letošních mláďat. Celkem je to pět malých šelmiček – trojčata přišla na svět v půlce února, dvojčata se přidala na začátku května.

Rozhodně se vyplatí mrknout i do průchozí expozice klokanů. V půlce května poprvé vyskočil z vaku matky malý klokan bažinný, který už se nyní běžně pohybuje po celé expozici. Stejně jako mládě klokana žlutonohého. „Vidět tyto klokany v expozici je neobyčejný a jedinečný zážitek, žádná jiná zoologická zahrada v ČeskéBrněnská zoo je plná mláďat mládě klokana žlutonohého2 Foto Matyáš Slavík Zoo Brno republice klokany žlutonohé nechová. Je totiž velmi složité dostat povolení pro chov," vysvětluje Michal Vaňáč. Klokani žlutonozí jsou malí australští vačnatci z čeledi klokanovitých. Patří mezi skupinu skalních klokanů a jsou typičtí svou pestrou kresbou, která jim dala jméno. Šedohnědému tělu, s černobílou kresbou kolem očí a světlým břichem, dodává na výjimečnosti žluté, až žlutohnědé zbarvení nohou a ocasu, který je hnědě proužkovaný. 

 

Staňte se ošetřovatelem zvířat v zoo

V Zoo Brno můžete strávit celý den. Nabízí totiž občerstvení pro vysílené cestovatele i zábavu pro dětské návštěvníky na trampolíně nebo v lanovém centru. Svůj den si zpestříte také díky zážitkovým programům.tit Staňte se ošetřovatelem zvířat v zoo žirafa síťovaná Foto Matyáš Slavík Zoo Brno Nezůstanete tak jen obyčejným návštěvníkem, ale na pár hodin se stanete ošetřovatelem šelem nebo kopytníků či nakrmíte žirafy nebo tapíry. Dozvíte se, kolik toho zvířata snědí, co je jejich největší pochoutka a vyzkoušíte si i čištění výběhů. Podmínkou je mít 18 let a objednat se musíte minimálně dva týdny dopředu. Pak už si jen stačí vybrat ten vhodný zážitek a na Mniší hoře vás rádi přivítají (zaměstnanci i zvířata). Podrobnosti najdete na www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/zazitkove-programy. A mimochodem, na této stránce můžete prozkoumat i možnost uspořádat v Zoo Brno rozlučku se svobodou nebo přímo celou svatbu!


Podívejte se lvům zblízka do očí. Ve Virtuální expedici v centru Brna

Zoologická zahrada nedávno otevřela přímo v centru Brna novou a naprosto výjimečnou, Virtuální expedici, jedinou svého druhu ve střední Evropě. Virtuálně se pomocí speciálních „brýlí" přenesete dovirtual bezprostřední blízkosti živočichů po celém světě. Zaplavete si u korálových útesů se žraloky, podíváte se do tváře lvům, těsně vedle vás se projde slon, případně budete zblízka sledovat lední medvědy. Cílem této expozice není jen ukázat přirozené prostředí zvířat, ale hlavně v lidech vzbudit zájem o přírodu, její rozmanitost a především o ochranu ohrožených druhů.

Zoo Brno však nenabízí jen unikátní zážitek s vzácnými druhy. Snaží se také uchovat rozmanitost živočichů pro budoucí generace, a proto se podílí na množství záchranných projektů doma i ve světě. Ochrana ohrožených druhů je důležitým posláním zoologických zahrad, včetně té brněnské. A přispěje k ní každý, kdo do Zoo Brno a do Virtuální expedice přijde.

Expozice je otevřena od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. Vstupné činí 130 korun na osobu.


Velké poděkování

Zoo Brno byla kvůli koronavirové pandemii uzavřená od 16. března do 27. dubna. Na rozdíl od jiných institucí nemohla přerušit provoz, zvířata totiž pochopitelně potřebují péči každý den. A nezáleží na tom, zda je všední den, svátek, víkend nebo je výjimečně zavřeno. Naštěstí příznivci brněnské zoo neváhali a adopcemi pomohli alespoň částečně překlenout toto nepříjemné období.

„Nesmírně si této podpory vážíme. Nebyla to pro nás snadná situace. Sice jsme se na řadě míst snažili šetřit, ale bez ohledu na zavřené brány zoo jsme se museli postarat o všechna zvířata úplně stejně, jako kdyby bylo otevřeno. Finanční ztráty sice počítáme v řádech milionů korun, ale také právě proto si každého příspěvku na náš provoz nesmírně ceníme," uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Od 16. března do konce května dosáhly příspěvky neuvěřitelné částky 470 352 korun. Jen pro porovnání, loni to bylo 188 2445 korun. Počet adopcí vzrostl z 67 na 188 a tradičně neoblíbenějšími zvířaty jsou vlci, psouni a trochu překvapivě pávi a manulové.

„Pro nás velmi potěšující je zejména to, že 80 % adoptivních rodičů přispělo úplně poprvé. I touto cestou všem opravdu moc děkujeme," řekla specialistka pro obchod a adopce Zoo Brno Dominika Zavadilová.

(sal)

Foto: Matyáš Slavík, Michal Vaňáč a Eduard Stuchlík (křížovka)