Režisér a divadelník Stanislav Moša: Pospolitý duch Městského divadla není nijak ohrožen

Moša foto 2V Městském divadle Brno se během koronavirové pandemie práce úplně nezastavily. Diváci i herci si sice na společná setkávání budou muset ještě nějakou dobu počkat, nicméně ředitel MdB Stanislav Moša zůstává optimistou. I pod černou rouškou.


Jaké je divadlo bez diváků a vlastně i bez herců?

Je to nesmírně smutné období a všichni (nejenom u nás v divadle) doufáme, že co nejdříve skončí. „Scénář", jehož jsme v současné době „hrdiny", jsem si uměl představit pouze v nějakém sci-fi filmu. Úplně bez herců já sám nejsem, v současné době za přísných hygienických podmínek zkoušíme Shakespearovo historické drama Antonius a Kleopatra.

Kolik jste museli zrušit plánovaných premiér?
Zatím pouze jednu a věříme, že u toho i zůstane.I když o úplném zrušení se nedá mluvit, neboť jsem historický muzikál Devět křížů autorů Robina Schenka, Petra Štěpána a Miroslava Ondrypouze přesunul do sezóny 2021/2022.

To, co se neodehrálo v této sezóně, přejde tedy do sezóny následující?
Myslím si, že už žádný další titul podobný osud nestihne, a tak budeme moci našim divákům odehrát, byť v jiných termínech, než jsem si to myslel, všechno, co jim náleží a na co se těší.

Zkoušíte dál?
Kromě zmíněného zkoušení výroba pokračuje na realizaci dekorací a kostýmů pro všechny plánované premiéry a ani řada dalších pracovních úseků v divadle nemá vůbec čas zahálet.

Vraceli jste lidem peníze nebo zůstávají vstupenky v platnosti a budete hledat náhradní termíny?
Všechny již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Existuje dále řada možností, jak s již zakoupenou vstupenkou naložit. Všechny tyto informace je možné konzultovat s naším komerčním oddělením, ale jak jsem již uvedl, chceme všechna zatím nerealizovaná i plánovaná představení v náhradních termínech odehrát. Velkou podporu nám v tom vyjadřují naši předplatitelé, kteří právě v tomto období vskutku „ve velkém" obnovují své předplatné na příští sezónu. Vnímáme to jako nádherný výraz jejich solidarity.

V každém případě o velkou část tržeb asi přijdete – tušíte, jaká bude tato ztráta a jak se to podepíše na hospodaření divadla?
Finanční ztráty narůstají vzhledem k neuskutečněným představením každý den. Vše evidujeme a jsme nesmírně potěšeni, že se ministru kultury ČR Lubomíru Zaorálkovi podařilo získat do Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů od Vlády ČR první významné finanční prostředky, které zajisté v této svízelné situaci pomohou v celé České republice zřizovatelům těchto uměleckých institucí.

Vaše divadlo je posledních deset let spojeno i s přehlídkou pod širým nebem na Biskupském dvoře. Tušíte už teď, co s Biskupákem bude letos?
Jsem v rozpacích z toho, jak krizový štáb neustále mění svá rozhodnutí o uvolňování režimu v naší zemi, a tak si myslím, že se ještě ledacos může změnit a my nakonec přece jenom budeme od 5. června na Biskupském dvoře hrát pro naše obecenstvo. Všechno naše úsilí směřuje k tomuto cíli. I když jsem na vedení našeho divadla zakázal pracovat se slovy „jestli", „kdyby", tak přece jen musím mít záložní scénáře a v případě, že nakonec přece jenom nebudeme moci na Biskupském dvoře hrát, posuneme celý letošní program do sezóny 2020/2021.

Co děláte teď, abyste si udrželi diváky?
Máme moc krásné ohlasy na naše online vysílání archivních záznamů. Zatím bylo možné zhlédnout pohádkový muzikál Zahrada divů, původní romantický muzikál Divá Bára, komedii se zpěvy o brněnském géniovi Mendel aneb Vzpoura hrášků, drama o moci a tragédii člověka Smrt Pavla I., vizuálně-hudební divadelní zážitek Muchova epopej, muzikál Svět plný andělů, rockovou operu Evangelium o Marii či komediální epopej Mrtvé duše. Stejně tak máme obrovskou radost z toho, že záznam naší inscenace Lakomec, který odvysílala Česká televize v pondělí 13. dubna, sledovalo 134 tisíc diváků, čímž se zařadil mezi top záznamy divadel a stal se vůbec nejsledovanějším záznamem, který se vyráběl od vzniku ČT art.

MdB je proslulé svoji vnitřní atmosférou – jak se staráte o udržování veselé mysli a pospolitého ducha?
S řadou kolegů se běžně v práci dále potkávám, samozřejmě s rouškou a na distanc, ale to nám nezabrání, abychom se kromě stanovování náplně práce také vzájemně lidsky nepodpořili. Kromě toho všem zaměstnancům divadla píšu každý týden souhrnnou zprávu o všem, co se stalo a co nás čeká a samozřejmě si při té příležitosti neodpustím i některé „neseriózní komentáře". A protože mi ještě nikdo nenapsal, že by se cítilbýtjakkoli dotčen, předpokládám, že náš, jak krásně říkáte, „pospolitý duch" není nijak ohrožen.

Nosíte divadelní roušku z dílny MdB?
Naše dámyvkrejčovnách již ušily desetitisíce roušek, které dále distribuuje Odbor obranyMagistrátu města Brna. Pár roušek mi věnovaly v mém stylu – v černé barvě. Ta však u mě nesymbolizuje nic tragického, protože celý svůj život jinak,než v černém nechodím.