Rok 2020 a Národní divadlo Brno? Jede naplno!

Balet NdB 100 let Foto FilmondoNárodní divadlo Brno odehraje v Janáčkově divadle, Mahenově divadle a divadle Reduta ročně více jak 650 představení, 19 činoherních, operních a baletních premiér a 3 mezinárodní festivaly (Divadelní svět Brno, Dance Brno a Janáček Brno) a věří, že v roce 2020 přivítá více jak 250 000 diváků! Co si pro vás připravilo v druhé polovině sezony 2019/2020?

Činohra NdB: Premiérová smršť pokračuje i po Novém roce

První polovina této divadelní sezony přinesla do repertoáru Činohry NdB hned čtyři nové kusy – Mirandolínu, Pera markýze de Sade, Mars a Lucernu. Soubor Mahenovy činohry nelení ani v novém roce a do konce června 2020 svým divákům představí dalších šest nových titulů. Na co se můžete těšit?

Protokol – česká premiéra 14. února 2020 v divadle Reduta
Martin Glaser, ředitel NdB, se ujme režie nejnovější divadelní hry amerického dramatika Tracyho Lettse, která bude v Brně uvedena v české premiéře. Tato skvěle napsaná hořká komedie o zasedání městské rady v jednom zapadlém městě bude mnohým z nás v lecčems známá a povědomá. Děj postupně odhaluje mechanismy tzv. „rozhodování ve jménu obecného blaha" aneb je důležitější mít moc, anebo vliv? Nový a odhodlaný zastupitel pan Peel (hraje Vojtěch Blahuta) se bude snažit zjistit, co se v minulosti na jednáních zastupitelstva dělo – s jakým úspěchem či neúspěchem už uvidíte sami.

Dobové tance – premiéra 28. února 2020 v Mahenově divadle
Hra Karla Steigerwalda skvěle vykreslí krásu české povahy na všech možných rovinách. Jaké hodnoty hájíme? A jak pevně si za nimi stojíme? Režii této divadelní frašky si vezme na starost Ivan Krejčí, který do hlavních rolí manželů Devátých obsadil Jana Grygara a Janu Štvrteckou. Děj nás přenese do revolučního roku 1848 a kulisy do jednoho zapadlého hotýlku druhé cenové kategorie. Jak bránit vítězný prapor a nepodlehnout útlakům Vídně? Těžko říci, zda sami postavy znají správnou odpověď.

Velmi, velmi, velmi temný příběh – česká premiéra 17. dubna 2020 v divadle Reduta
Tato inscenace bude skutečně velmi temná – jak už to tak autor Martin McDonagh umí. Bude to pohádka, ovšem pohádka do 18 let nepřístupná. Hlavní postavou je známý pohádkář Hans Christian Andersen (Michal Bumbálek), který má ve své pracovně jednoho pořádného kostlivce, jedno opravdu temné tajemství. Jedná se o horkou novinku premiérovanou v říjnu 2018 v londýnském Bridge Theatre.

Liliom – premiéra 30. dubna 2020 v Mahenově divadle
Činoherní love-story pro všechny věkové kategorie odehrávající se mezi kolotoči.Liliom Snad proto i trefný dodatek k inscenaci: „Život je kolotoč." Když fešák Liliom konečně najde svoji životní lásku, jeho život se zásadně pokazí... On ovšem dostane shůry druhou šanci – využije ji tentokrát správně? Hra klasika maďarské literatury Ference Molnára vyvolá divákům nejeden úsměv na tváři a možná i nějakou tu uroněnou slzu, láska totiž není jen šťastnou záležitostí. V ústředních rolích se představí Petra Lorencová a Ivan Dejmal, dvě nové posily Mahenovy činohry.

Idomeneus – česká premiéra 5. června 2020 v divadle Reduta
Krétský král Idomeneus se vrací z trójské války. Na moři ho stihne bouře, z níž nemůže vyváznout živý. Leda by s Poseidonem uzavřel úmluvu, že mu obětuje prvního člověka, kterého po návratu domů spatří. Stane se – bouře se utiší a Idomeneus si zachrání život. Netuší však, že ho k lodi přijde přivítat jeho vlastní syn Idamantes. To je klasický mýtus, který z antiky putoval do řady pohádek a pověstí. Autor Roland Schimmelpfennig vypráví příběh čtyřikrát – tolikrát se u něj Idomeneus pokusí uniknout svému osudu. Dechberoucí hra byla napsána roku 2008 a vyznačuje se velkou básnickou obrazností.

Slaměný klobouk – premiéra 19. června 2020 v Mahenově divadle
Známá fraška, ve které stačil jeden hladový kůň, jeden slaměný klobouk a neštěstí je na světě. A k tomu má přijít i jedna veselka. Bude svatba zmařena nebo se ji podaří zachránit? Režisér Martin Čičvák se ujme režie této nestárnoucí komedie a dopřeje brněnskému publiku pořádnou dávku zábavy. A možná, možná přijde i kůň


Opera NdB

Verdi a Ponchielli – to nejlepší z italské klasiky v brněnské opeře!
Co by byla italská opera bez vášnivé a nenaplněné lásky, zrady, nenávisti, pomsty. Když přidáte monumentální sbory, strhující hudbu a temné uličky zimních Benátek, kde se to hemží špehy inkvizice, jde určitě o La Giocondu Amilcara Ponchielliho, učitele G. Pucciniho a P. Mascagniho. Výpravnou inscenaci v režii Tomáše Pilaře, jejíž scénografii inspirovala architektura renesančních Benátek, uvádí Opera NdB jen ve dvou představeních 24. 3. a 1. 4. s vynikající maďarskou sopranistkou Csillou Boross a Ivetou Jiříkovou (Giaconda), italským tenoristou Lucianem Mastrem (Enzo) a Pavolem Remenárem (Barnaba) v hlavních rolích.

Jestli si nějaké dílo kdy zasloužilo přízvisko „Grand opera", pak je to určitě Verdiho Don Carlos. Je tu vše, co do opery patří - zakázaná láska, politické intriky, historické pozadí, velké sborové scény. doncarlos-general-209To vše však posloužilo Verdimu k tomu nejdůležitějšímu – přivést na jeviště uvěřitelné a nesmírně lidské postavy, které nás dojmou. Verdi dokázal mistrovsky v hudbě zachytit jejich nejhlubší emoce, ať je to hluboce dojemná zpověď krále Filipa "Ella giammai m'amò", zoufalý výkřik princezny Eboli "O don fatale" nebo slavná árie Alžběty "Tu che le vanita", to vše je rámováno velkolepými sborovými výstupy. Úspěšná inscenace Dona Carlose se vrací na jeviště Janáčkova divadla v této sezoně na čtyři představení – 12. a 19. 1., 15. 2. a 15. 3. - s vynikajícím obsazením v hlavních rolích: slovenskou sopranistkou Lindou Ballovou (Alžběta), Lucianem Mastrem (Carlos), italským basistou Federicem Sacchim a Jiřím Sulženkem (Filip) a Svatoplukem Semem a Jiřím Brücklerem (Rodrigo).

Balet NdB

Součástí vašich životů... Součástí vašeho města... Již 100 let!

Balet Národního divadla Brno, který oslavil v této sezoně 100 let své existence na kulturní mapě Evropy, připravil exkluzivní baletní galakoncert. Jako poctu generacím interpretů a tvůrců spojených s brněnským baletem, kteří vytvářeli jeho bohatou a slavnou tradici, zve Balet NdB na výjimečnýBalet NdB 100 let Foto Kuba Jira galaprogram s účastí tanečních hvězd evropského a světového renomé z nejvýznamnějších evropských baletních souborů. V programu se můžeme těšit na hvězdné hosty z Velkého divadla v Moskvě, Mariinského divadla v Petrohradu, Vídeňského státního baletu, Královského baletu v Londýně nebo z Holandského národního baletu v Amsterdamu a samozřejmě na sólisty z národních divadel z Prahy, Bratislavy a Brna v klasických pas de deux a současných choreografiích. Bude to skutečně prestižní umělecké obsazení, jaké Brno ještě nezažilo. Oslavte s Baletem NdB 100 let velkolepým galakoncertem 25. ledna 2020 v Janáčkově divadle.

(sal)
Foto: Jindřich Štreit, Alena Dziarnovich, Kuba Jíra a archív NdB a archív NdB