Brno předměstí Vídně. Nová expozice v Místodržitelském paláci představí umění 19. století

EGON SCHIELE Ležící ženský akt 1917Moravská galerie otevře 14. listopadu první část rekonstruované expozice starého umění v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Expozice nazvaná BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ poukáže na to, jak silné byly umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Návštěvník by měl získat lepší představu o umění 19. století díky provázanosti volného a užitého umění. A nebude chybět ani interaktivní zóna pro děti.

Brno je spojováno s celou řadou ne úplně lichotivých přívlastků. Některé z nich ale mají základ, který by mohl navozovat spíše sebevědomé pocity než ty méněcenné. Mezi ně patří označení Brna jako „předměstí Vídně".MP MUNIvernisaz 59 Propojení Brna s hlavním rakouským městem je očividné – stačí se projít po okružní třídě. Sbližování Brna a Vídně významně podpořilo i přímé vlakové spojení, které mezi těmito dvěma městy funguje už od roku 1839. Právě Vídeň byla pro talentované umělce z Moravy a Slezska nejbližším místem, kde mohli dosáhnout akademického vzdělání. Někteří z nich se proto stali přirozenou součástí tamní umělecké scény, naopak rakouské umění se na Moravu dostávalo prostřednictvím movitých sběratelů a donátorů. Právě toto prolínání rakouského a moravského umění v 19. století chce zdůraznit nová expozice v Místodržitelském paláci.


Propojení volného a užitého umění – Mucha, Uprka, Jurkovič i Hoffmann

Expozice kombinuje ukázky umění i uměleckého řemesla – vedle obrazů, soch a prací na papíře se tu prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy, šperků nebo litin. Doplňují je dále fotografie nebo technické novinky 19. století. Návštěvník se tak na jednom místě setká s obrazem Jízda králů od Joži Uprky, paravánem namalovaným Alfonsem Muchou, plakátem od Gustava Klimta či nábytkem Josefa Hoffmanna. Prostor dostávají i ženy-umělkyně, například ilustrátorka a designérka Zdenka Braunerová nebo keramička Helena Johnová.
Jízda králů ve Vlčnově 1897

Životní styl 19. století

Cílem Moravské galerie bylo upravit expozici tak, aby vytvářela ucelenější obraz o fungování umění v jednotlivých epochách.zasnena Výstavu návštěvníkovi otevře zrcadlové bludiště od současných designérů Jana Plecháče & Henryho Wielguse, v němž se zrcadlí ta nejlepší díla z období gotiky a baroka z galerijních sbírek. Ty divákovi pomohou zasadit umění 19. století do historických souvislostí. Jádro expozice je pak rozděleno do čtyř tematických okruhů: od osvícenectví se dostaneme přes biedermeier, vlnu historismu a folklorismu až k secesnímu hnutí. V místnosti věnované uměleckému směru s názvem biedermeier se ocitneme v prostředí typickém pro měšťanský styl první poloviny 19. století. V té době už totiž byla buržoazie natolik majetná, aby si mohla pořizovat výrobky, které jí pro svou náročnost byly dříve finančně nedostupné (např. módní ošacení, čalouněný nábytek, sklo, porcelán atd.)


Kníže malířů Hans Makart

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let zazářil naHans MakartPodobizna hraběnky Valdštejnové rozené Kálnoky 1874 vídeňském uměleckém nebi jako kometa. Jeho malířský rukopis byl přirovnáván k Tizianovi a Rubensovi. Makartův ateliér vybavený starožitným nábytkem, drahými látkami, gobelíny, kožešinami, obrazy a sochami, zbraněmi, exotickými předměty a dalšími starožitnostmi se stal ztělesněním tehdejšího životního stylu a vzorem reprezentativního bydlení. Po umělcově smrti byla jeho rozsáhlá pozůstalost vydražena a její malou část se podařilo zakoupit do sbírek brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.

Návrat k tradici lidové kultury

Okolo roku 1900 se k tradičním hodnotám začali postupně vracet nejen vědci, ale i spisovatelé, malíři nebo architekti se záměrem zachytit a dokonce dále rozvíjet ideálního ducha národa. Jedním z hlavních představitelůJV Hradozameckanoc2019 foto Andrea Bratru Velnerova 040 výtvarného folklorismu u nás byl architekt a designér Dušan Jurkovič, jehož rodinná vila v brněnských Žabovřeskách jedinečným způsobem spojuje prvky britské a vídeňské moderny s folklórními inspiracemi. V expozici budou k vidění Jurkovičovy návrhy nábytku pro internátní školu vesna. Ovšem dominantou místnosti věnované folklorismu je velkoformátový obraz Jízda králů od Joži Uprky, jehož obdivoval například i slavný francouzský sochař August Rodin.

Perly rakouské secese Schiele

Výjimečnou součástí expozice je grafický kabinet, který představuje pozoruhodnou sbírku rakouské secesní kresby a grafiky, jejíž jádro tvoří práce dvou největších rakouských secesních malířů Gustava Klimta a Egona Schieleho. Schieleho kresby Akrobatka a Ženský akt jsou považovány za stěžejní díla umělcovy tvorby, a proto se často jako zápůjčky objevují na významných zahraničních výstavách. I proto budou v rámci stálé expozice vystaveny pouze dočasně, grafický kabinet bude pravidelně obměňován.


Interaktivní zóna seznámí s osobnostmi 19. století

V expozici nechybí interaktivní ateliér určený především dětem, potěší ale všechny, kteří rádi pracují s vlastní fantazií. Působivá hra návštěvníky seznámí s atmosférou Vídně konce 19. století i s osobnostmi, které zde tehdy žily: třeba s tanečnicí Berthou, manželkou slovutného umělce Hanse Makarta, nebo také s jeho velkým obdivovatelem, malířem Gustavem Klimtem. V interaktivním ateliéru naleznete také relaxační zónu, kde budete moci usednout, odpočinout si, prohlédnou si knihy o umění a užívat si atmosféry nové expozice.


Rekonstrukce celé expozice

Moravská galerie bude po zpřístupnění první části expozice věnované umění 19. století pokračovat s přípravami dalších etap. V roce 2021 plánuje otevřít další část expozice týkající se umění, jež vznikalo v pozdním středověku, renesanci a baroku. Poté se prezentovaný příběh umění pomyslně uzavře středověkými díly.


Slavnostní zahájení a dětská vernisáž

Slavnostní otevření 1. části expozice se bude konat 14. listopadu. MP aristokrati detskavernisaz foto bratru velnerova 043Již tradičně připraví Moravská galerie nejprve program pro děti – v 16 hodin zahájí dětskou vernisáží, během níž se děti hravým způsobem seznámí s pohnutými příběhy umělců i s revolučním pozadím 19. století. Zavítají třeba do vídeňské kavárny, kde si ozdobí vyhlášený Sacher dort, nebo do fotografického ateliéru, kde zapózují věhlasnému dobovému fotografovi a odnesou si originální portrétní fotografii. Od 18 hodin pak proběhne klasická vernisáž, během níž si návštěvníci užijí atmosféru 19. století.
 

BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ
Místodržitelský palác, Moravské nám. 1A
Slavnostní otevření 14. listopadu 2019