Středobod vesmíru – alespoň toho brněnského

Schránka01Naplněni úžasem z vesmíru, ale i z dění na brněnské hvězdárně jsou poslední roky nejen milovníci astronomie. Kraví hora s čepicí kopule planetária se stává středobodem dění všeho druhu v moravské metropoli. „Někdy mám pocit, že v Brně otevřete konzervu a vyskočí na vás hvězdárna," s úsměvem říká velitel tohoto stroje na vizuální zázraky Jiří Dušek.

Dvě premiéry představení pod oblohou digitária samy o sobě nejsou jednoduché, ale můžeme se těšit i na jiné události?
Jen v říjnu to bude koncert sSchránka02 vědecko-fantastickým repertoárem, setkání letců z druhé světové války a řada přednášek. V listopadu se odehraje vzácný astronomický úkaz: přechod planety Merkur přes sluneční kotouč. A také budeme mít dvě přednášky věnované Černobylu.

A co ty premiéry?
Určitě si je nenechejte ujít. Příběh nekonečných poutníků: Voyager je pastvou pro oči. Jedná se o film, který sbírá jednu mezinárodní cenu za druhou. Skutečně, řadí se mezi nejúžasnější podívané, které kdy byly stvořeny pro 3D planetária. Kouzelný útes je sice pro menší děti, ale to jejich vřeštění, kdy se ocitnou pod vodní hladinou, samozřejmě jen virtuálně, je také nezapomenutelné.

Slyšela jsem také, že máme odvážné plány na stavbu umělé družice?
DSCF7194Ano. Z původně slovní hříčky se pomalu stává regulérní projekt. Rádi bychom podpořili vznik tzv. demonstrátoru, tedy malé, zkušební družice. Sice bude mít velikost krabice od bot, ale mohla by dokázat zajímavé věci. Děti z mateřských škol vymyslí jméno, ze základních styl propagace, středoškoláci a vysokoškoláci se budou podílet na konstrukci, kterou zajistí brněnské firmy.

Je tedy pravdou, že jsme centrem českého kosmického průmyslu?
Ano, jsme. V tomto oboru se dnes pohybuje možná i několik stovek odborníků. V listopadu dokonce v Brně proběhne tzv. industry day, kde se budou prezentovat nejrůznější vesmírné firmy.

Předpokládám, že na hvězdárně.
Kde jinde. Každopádně sledujte www.hvezdarna.cz, kde se dozvíte víc. A ano, jednou bude i lunalón, tedy náš nafukovací lunární balón.


Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D

Sluneční soustava je dnes důvěrně známým koutkem v obrovsky rozlehlém vesmíru. Jistě, má své skryté záhady a překvapení, ale v hrubých rysech ji známe docela dobře. Není to ale tak dávno, kdy tomu bylo úplně jinak. Náš svět končil někde u Měsíce, při troše dobré vůle u Marsu. Vše se změnilo v okamžiku, kdy se na cestu vydali dva nekoneční poutníci...

Jejich úkol byl jediný: prozkoumat planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Jeden z nich se dokonce ohlédl a pořídil ikonický portrét planety Země i celé Sluneční soustavy. Sondy Voyager se také staly prvními lidskými výtvory, které opustí gravitační jámu samotného Slunce. Spolu se vzkazem pro mimozemské nálezce se totiž vydaly na cestu bez návratu, někam mezi hvězdy.

Fascinuje-li vás příběh nesmrtelných poutníků, srovnatelný s výpravou Sputniku, Schránka04Jurije Gagarina, Neila Armstronga a Edwina Aldrina, přijďte se podívat do brněnského digitária. Byl to fantastický projekt: prozkoumat všechny velké planety od Jupiteru až po Neptun, v průběhu více než dvaceti let.
Byl to úžasný důkaz o umu pozemských vědců a techniků. Oba meziplanetární aparáty mnohonásobně přesáhly uvažovanou životnost. Vysílají dodnes, a to jsou od nás dvacet miliard kilometrů daleko...

Autorem představení Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D je Jurij Gapon z UMA Vision. Dílo, kypící úžasnými vizualizacemi, posbíralo několik mezinárodních cen, včetně ceny Fulldome Festivalu Brno za nejlepší 3D film roku 2019. České znění namluvil Ondřej Novák. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd, nejnápadnějších souhvězdí a samozřejmě planet. Brněnské digitárium jej uvádí ve stereoskopické verzi jako první na světě v říjnu, listopadu i prosinci. Vhodné pro kosmoplavce starší 10 let.


Kouzelný útes 3D

Moře a oceány naší planety ukrývají neuvěřitelná tajemství. Jedním z těch nejcennějších je útes Kaluoka'hina. Pestrobarevní obyvatelé tohoto kouzelného místa vždy žili poklidným a nenápadným životem. Až do okamžiku, kdy došlo k výbuchu nedaleké sopky. Najednou se ocitnuli tváří v tvář velkému nebezpečí! Podaří se vše uvést do pořádku?

To záleží na dvou hrdinech: Jakeovi a Prckovi.Schránka03 Jake je „chladnokrevný hoch", vlastně chladnokrevný piloun. Většina z útesových rybek k němu s obdivem vzhlíží. Třeba krásná Lily a samozřejmě jeho paranoidní kamarád Prcek. I když právě on je spíše zdrojem řady problémů... Jedinou nápovědou, jak zachránit útes Kaluoka'hina, je starodávná legenda vyprávějící o doteku Měsíce. Ale jak se má ryba dotknout Měsíce?

Představení Kouzelný útes – Kaluoka'hina 3D je z dílny produkční společnosti Softmachine (autor Raúl Erdossy, scénář Peter Popp). Virtuální svět plný úžasných animací překvapí nejen malé diváky. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí. Pod hladinu kouzelného útesu se můžete ponořit vždy o víkendu, „zaplavou si" i děti ve věku 5 let.


Okno do nekonečna

Co je krásnějšího než pohled na skutečnou hvězdnou oblohu? Stojí to za to i u dalekohledu. Přijdete-li na komentované pozorování hvězdné oblohy brněnské hvězdárny, na vlastní oči se přesvědčíte o existenci kráterů na Měsíci – ne, lidské stopy neuvidíte, na to mají naše dalekohledy malé rozlišení. Spatříte však detaily na povrchu sousedního Marsu, Jupiteru či Saturnu – bohužel, žádné indicie po mimozemských civilizacích. Avšak hvězdokupy, mlhoviny a dokonce vzdálenější galaxie před vámi budou defilovat jako na pódiu jedinečného divadla.

Vesmír je vlastně obřím orlojem, jehož neviditelné soukolí neustále mění nastavení. Někdy předvídatelně, někdy nepředvídatelně. To ale znamená, že každý večer se na nebi odehrává jedinečné, neopakovatelné představení. Jsou viditelné jiné umělé družice, jiné objekty ze Sluneční soustavy, jiné hvězdy a jejich pozemská souhvězdí.

Říjnová hvězdná obloha s sebou přináší především podzimní souhvězdí.Schránka05 S trochou fantazie na obloze uvidíte okřídleného koně Pegase, jako by běžel vzhůru nohama po Mléčné dráze. Z Pegasových nohou na vás vykoukne princezna Andromeda, ve které budeme pozorovat galaxii M 31. Poblíž pak zahlédnete souhvězdí Persea nebo Ryb. Stále také bude nebe zdobit největší planeta Sluneční soustavy Jupiter či prstenci ozdobený Saturn.

V pondělí 11. listopadu 2019 se zase nejmenší planeta Sluneční soustavy výjimečně ocitne takřka přímo mezi Zemí a Sluncem. Díky tomu se krátce po půl druhé odpoledne Merkurův temný kotouček objeví u levého okraje naší denní hvězdy. V dalších hodinách pak budeme sledovat, jak se posouvá středem slunečního disku, než ale dojde k jeho výstupu, Slunce nám zapadne za obzor.

Určitě si tuhle událost nenechejte ujít. Pro astronomy nemá žádný vědecký význam, unikátní je ale její malá četnost. Merkur přechází přes sluneční disk přibližně 13krát za století a v České republice byl takový úkaz naposledy pozorován v květnu roku 2016. Znovu se ovšem nejen v Evropě, nýbrž celosvětově odehraje až v listopadu roku 2032. No a kdo ví, jaké bude počasí?

Více podrobnosti na www.hvezdarna.cz.

(sal), foto: archív Hvězdárny