Úctyhodná dáma se chystá do brněnských ulic

tmbV ulicích budí pozornost. Přes svůj věk je pořád zajímavá a přitažlivá. A stále má páru! O kom je řeč? No přece o parní tramvajové lokomotivě z roku 1889 - Caroline. Znají ji nejen Brňané, ale i návštěvníci města. Při různých akcích, zejména zaměřených na městskou hromadnou dopravu, se přesouvá z depozitáře Technického muzea v Brně do centra města. Také letos se v ní budou moci svézt zájemci při pravidelné akci Dopravní nostalgie 15. a 16. června. O to větší sláva to bude tentokrát, protože si v Brně připomínáme 150 let od zahájení městské hromadné dopravy.

První koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí v roce 1869. Parní tramvajová lokomotiva se objevila v Brně poprvé roku 1879, ale trvalo ještě zhruba pět let, než městem začaly jezdit tramvaje na páru. První trať pouliční dráhy s parními lokomotivami směřovala z Pisárek do Králova Pole. Caroline nebyla určena pro přepravu veřejnosti, ale jako lokomotiva pro nákladní dopravu mezi továrnami. V provozu brněnských tramvají byla do roku 1914, pak byla odprodána vojenské správě pro dopravu železničních vozů na síti vlečkového systému v oblasti Králova Pole. V roce 1920 přešla do majetku Zbrojovky a ani tam nezůstala dlouho (více informací viz publikace Historická vozidla MHD ve sbírce TMB Tomáše Kocmana). Ve sbírkách brněnského technického muzea je od roku 1972.

Než Caroline vyjede do ulic:

„Všechny provozované historické tramvaje musejí pro výjezd splnit požadavky stanovené zákonem o dráhách a navazujících vyhlášek, což zahrnuje provedení revize, technické prohlídky a brzdové zkoušky.tmb2 Zároveň je potřeba odstranit zjištěné závady a provozní opotřebení tak, aby tramvajové vozy vyhovovaly dnešním požadavkům pro provoz na současné tramvajové dráze," osvětluje, čím si musejí drážní vozy projít, kurátor sbírky TMB Tomáš Kocman. „Caroline má tlakovou nádobu a každý rok musí absolvovat revizi kotle a tlakovou zkoušku," pokračuje T. Kocman, „dále všechna drážní vozidla (tramvaje, trolejbusy) tedy i Caroline musejí mít brzdové zkoušky." Tyto zkoušky se provádějí v jarních měsících. Letos to konkrétně u Caroline bylo koncem května. Cena těchto zkoušek u jediného vozu narůstá do desítek tisíc. Pak starou dámu naleští, protože i stařenka může být krásná, a hurá do brněnských ulic.


Kde lze nalézt Karátové duše?

Snadná odpověď – v brněnském technickém muzeu. Ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska připravilo muzeum výstavu s poetickým názvem Karátové duše, která představuje různé podoby současného šperku více než 20 autorů České a Slovenské republiky, Itálie, Číny a Španělska.

„Naším záměrem není ,pouze′ prezentovat designovou a výtvarnou stránku špičkové šperkařskéFoto Karátové duše tvorby," říká Pavla Stöhrová z TMB, „pozornosti se dostává i dalším zajímavým kontextům zlatnického řemesla, například užívaným technikám a materiálům. Každý z autorů přistupuje k estetickému i řemeslnému ztvárnění autorského šperku svým osobitým stylem." Návštěvníky okouzlí rozmanitost desítek prstenů, náramků, náhrdelníků a autorských objektů, nechybí ani český granát. Expozici doplňuje pohled do zlatnické dílny. Výstava bude přístupná do konce července.


Aby první pomoc nebyla poslední

Lékařství je oborem, který provází člověka od jeho počátků. Už z pravěku jsou známy poměrně složité chirurgické zásahy, které pacienti přežili. S postupem doby přibývaly stále modernější a složitější vynálezy, které lékařům umožňovaly zdravotní problémy rozpoznávat a léčit.První pomoc „Přestože se při nemocech a zraněních svěřujeme do péče odborníků, patří povšechné vědomosti o anatomii lidského těla a poskytování první pomoci k základnímu vzdělání, stejně jako znalost čísla linky tísňového volání," říká Alena Najbertová z TMB. Ta na sobotu 15. 6. připravuje pro děti akci s názvem Aby první pomoc nebyla poslední. „Připomeneme si důležité vynálezy ve zdravotnictví, seznámíme se se slavnými osobnostmi, naučíme se poskytovat první pomoc a volat záchranné složky, procvičíme znalosti anatomie, nahlédneme do lékárny," přibližuje Alena Najbertová program dětského dne. A to ještě nestihla vyjmenovat všechno. Akce se koná od 10.00 do 17.00.


Veslice nad parními a vodními stroji

Foto VesliceNepárovou plátovou čtyřveslici s kormidelníkem dlouhou 12,5 m zavěsili v polovině května pracovníci Technického muzea v Brně s pomocníky do haly nad parní a vodní stroje. Loď kolem roku 1920 vyrobil pan Kadlec z Brna a je upoutávkou na novou výstavu, kterou muzeum otevřelo 28. května. Pod názvem Počátky sportu v Brně se skrývají začátky veslařiny, cyklistiky, šermu a motorismu v našem městě.


Střípky z TMB

• V jarních a letních měsících otevírá muzeum každoročně mimobrněnské památky. Na různá řemesla se mohou přijít podívat zájemci do národních kulturních památek: – Vodní mlýn ve Slupi, Stará huť u Adamova. A dále také do Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou, Areálu československého opevnění v Šatově či do kovárny v Těšanech u Brna. Větrný mlýn v Kuželově je momentálně z důvodu opravy uzavřen.

• Tenkrát na Měsíci a Až na kost! jsou názvy dvou výstav, které TMB otevře v jednom dni. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout od 4. 6. až do září.

• Přednášku k výstavě Tenkrát na Měsíci připravil její kurátor hned první den otevření výstavy (4. 6. ). Její součástí bude od 16.30 komentovaná prohlídka výstavky. Téma přednášky je Tenkrát na Měsíci aneb největší výzvy programu Apollo. Pozor počet míst na tuto akci je omezený, proto je nutné se zaregistrovat na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

• V pohádkový mlýn se promění vodní mlýn ve Slupi, a to v sobotu 8. 6. 2019. Děti, rodiče, prarodiče, tetičky a strýčkové, zkrátka celá rodina se může přijít podívat na to, jak mlýn u Krhovicko-jaroslavického náhonu klape a dost možná potkají také vodníka.

• Expozice Pozor, zákruta! je určená i dětem. Po prohlídce si děti mohou vybarvit autíčko podle svých představ anebo dokonce napsat básničku. Své výtvory si samy mohou dát na nástěnku, která je umístěna v expozici.

• TMB se představí o posledním víkendu na BVV v rámci Brno Revival, festivalu rychlosti mezi pavilony.
Něco z blízké budoucnosti

• Dobytí Měsíce aneb Apollo 11 tajemství zbavené - je téma další přednášky k letošnímu výročí prvního letu člověka na Měsíc. V TMB se uskuteční 16. 7. od 17.00 opět s kurátorem TMB a zároveň s odborníkem na kosmonautiku Tomášem Přibylem. I na tuto přednášku je nutné se předem zaregistrovat.

• Podzimní přednáška Tomáše Přibyla se koná 24. 9. s názvem Program Apollo: velké plány, skromná realita. V rámci Týdne vědy a techniky.

(sal)
Foto: Archív TMB