Biskupský dvůr patří divadlu a hudbě

biskupákBiskupský dvůr Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně patří v létě divadlu a hudbě. Od 14. června do 6. září 2019 se zde koná Léto na Biskupském dvoře.

Níže naleznete kompletní program přehlídky.

 

 

MdB oživí Biskupský dvůr již podesáté

Bez divadelních open air představení v Biskupském dvoře u Zelného trhu bychom si brněnské léto snad už ani nedokázali představit. Vždyť Městské divadlo Brno se do těchto romantických zákoutí vrací již po desáté, aby pro své diváky zahrálo krásné příběhy oděné do hudebního hávu v těch nejpůvabnějších kulisách! Sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, renesanční podloubí i jednopatrová arkádová lodžie se stávají divadelní scénou a štíhlé věže petropavelského dómu čestnými diváky našich každovečerních představení ve dnech 14. 6. až 16. 7. 2019.

Každý rok uvede Městské divadlo Brno na Biskupském dvoře zcela novou inscenaci. Pro letošní léto padla volba na nejznámější příběh lásky, Shakespearovu tragédii „Romeo a Julie", kterou režijně připraví Stanislav Slovák v hlavních rolích s mladými talenty Tomášem Daleckým a Esther Mertovou. Pod hvězdné nebe se samozřejmě vrací i dlouholeté stálice MdB.my fair Ze Zelného trhu si „odběhne" Líza Ďulínková, která se opět bude učit slušnému chování a spisovné češtině v muzikálu „My Fair Lady (ze Zelňáku)". Nebude chybět ani úsměvný a milý příběh s nádhernými melodiemi, který již patří do zlatého fondu české kinematografie, „Noc na Karlštejně". Prchlivou královnu Elišku Pomořanskou a moudrého Karla IV. pak vystřídají udatní „Tři mušketýři", nesmrtelný příběh největšího romantického prozaika a dramatika Alexandra Dumase ožije ve verších Vítězslava Nezvala, nádherných výpravných kostýmech Romana Šolce a rozpustilých písních Davida Rottera. Tak vzhůru do boje za lásku a čest – jeden za všechny, všichni za jednoho! Pod petropavelskou katedrálou vás pobaví i rozpustilá komedie se zpěvy, vyprávějící o jednom z nejproslulejších Brňanů – zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi s názvem „Mendel aneb Vzpoura hrášků". Uvádění open air představení pak uzavře Molièrova klasická komedie „Lakomec", ve které jde o peníze až v první řadě a v níž exceluje v roli Harpagona Boleslav Polívka!

Městské divadlo Brno
Předprodej MDB www.mdb.cz 

 

Historická komedie v hvězdném obsazení

Na konci srpna se brněnskému obecenstvu představí Dagmar Havlová Veškrnová a Tomáš Töpfer jako na smrt rozhádaný manželský pár!

Píše se rok 1183. Král Jindřich II. vládne obrovské říši, avšak stárne a musí jmenovat dědice trůnu.lev v zimě 3 O Vánocích roku 1183 tedy sezve Jindřich na zámek Chinon své tři syny, k tomu svou zhrzenou a lstivou manželku Eleonoru, milenku Alici a francouzského krále Filipa. Půda je připravena pro souboj kdo s koho. Každý aktér má svůj plán a je s to obětovat takřka cokoli... Historická komedie Lev v zimě, kterou do Brna přiveze pražské Divadlo na Vinohradech ve dnech 26. – 28. srpna, nabízí brilantní dialogy a pohotové konverzační obraty, změny v postavení jednotlivých figur vůči sobě připomínají partii šachu.

Divadlo na Vinohradech
Předprodej MDB www.mdb.cz

 

Letní baLetní koktejl 2019. Balet NdB Open Air

Po roční absenci, kdy Balet NdB vystupoval na historickém nádvoří hradu Špilberk, se letos opět vrací do unikátního prostoru Biskupského dvora. Biskupský dvůr patří k nejkouzelnějším místům historické části města Brna a genius loci tohoto nádvoří s úžasným výhledem na katedráluSPIACA KRASAVICA fotocCtibor Bachraty 430 Petrov je sám o sobě nádhernou kulisou i bez jakéhokoliv představení. Co tedy pro vás Balet NdB nachystal v letošním ročníku? Zajímavým program složený z fragmentů klasického i současného repertoáru, který vás na sklonku léta osvěží a dá vám zapomenout na skutečnost, že prázdniny a dovolené jsou již pro letošek minulostí. Můžete se těšit na pas de deux z baletů Labutí jezero, Giselle, Spící krasavice či Bajadéra, stejně jako na skvělou choreografii naší jarní premiéry uznávaného tvůrce Johana Ingera Walking Mad na hudbu slavného Ravelova Bolera. Přijďte ochutnat Letní baLetní koktejl 2019!

Balet Národního divadla Brno
Předprodej NDB www.ndbrno.cz

 

Letní scéna Divadla Bolka Polívky

Od 22. července do 3. srpna bude Biskupský dvůr MZM patřit Letní scéně Divadla Bolka Polívky. Program zahájí představení Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, kdy dojde k jedinečnému propojení herců z brněnské inscenace,IMG 7703 kopie v níž účinkují Bolek Polívka, Pavel Liška, Sara Venclovská, a herců Jaromíra Dulavy a Otmara Brancuzského, kteří v této hře hrají v Činoherním klubu. V dalších dnech bude uvedena premiéra letošní sezony Horská dráha s Jitkou Ježkovou a Milanem Kňažkem, Šest tanečních hodin v šesti týdnech s Chantal Poullain a Martinem Krausem, inscenace Divadla Studio DVA Sex pro pokročilé s Karlem Rodenem a Janou Krausovou nebo divácký hit The Naked Truth – Odhalená pravda, který vznikl v produkci se společností StageArtCZ. Divadelní program bude doplněn koncertem Ondřeje Havelky s jeho Melody Makers a také vystoupením Hany a Petra Ulrychových se skupinou Javory. Vstupenky jsou k sehnání v pokladně divadla a také online prostřednictvím sítě GoOut.

Divadlo Bolka Polívky
Předprodej DBP www.bolek.cz 

 

28. Mezinárodní kytarový festival na Biskupském dvoře a Nové radnici

Mezinárodní kytarový festival BRNO je považován za jeden z nejvýznamnějších v Evropě. Již 28. ročník setkání špičkových kytarových virtuózů i mladých talentů se koná v odborné spolupráci s Českou společností klasické kytary z.s. v letošní produkci reklamní společnosti SNIP & CO. Dramaturgickým poradcem a uměleckým ředitelem festivalu je doc. Mgr. Vladislav Bláha, ArtD.kytary V Česku ojedinělý brněnský kytarový festival díky vystoupení celosvětově uznávaných sólistů vzbuzuje zájem odborné veřejnosti i médií v zahraničí a propaguje naši republiku, Jihomoravský kraj a město Brno. Cílem koncertů je přiblížit umění kytarové interpretace na nejvyšší možné úrovni nejen odbornému, ale i širokému publiku vyznavačů hudebního umění. Letošní hlavní večerní koncerty se uskuteční v rámci 10. ročníku seriálu kulturních představení a koncertů Léto na Biskupském dvoře v historických prostorách areálu Moravského zemského muzea v centru Brna. Pod nádherným panoramatem katedrály sv. Petra a Pavla zazní ve třech dnech kytarové tóny skvělých světových umělců. V rytmu španělské Andalusie pod Petrovem zahájí festival v neděli 4. srpna Flamenco Night. Mimořádné koncerty zazní nejen na Biskupském dvoře, ale také tradičně ve Sněmovním sále Nové radnice na Dominikánském náměstí v podání sólistů z Brazílie, Itálie, Španělska, Ruska, Polska a Česka a dalších zázemí.

Také letos mohou vyznavači kytarové hudby vyslechnout kromě večerních několik odpoledních koncertů na radnici. Připraveny budou opět mistrovské kurzy a mezinárodní kytarová soutěž pro mladé i profesionální umělce a pedagogy.

28. Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno 2019
Předprodej MDB od 17. 6. 2019 www.mdb.cz

 

Přijďte si zatančit s Plastiky! Třicet let od sametové revoluce

Přijďte se i vy 6. září do Biskupského dvora nad brněnským Kapucínským náměstím zavlnit či si zapogovat na songy jako Kanárek či Okolo okna hvězdy jsou. Rocková legenda The Plastic People of the Universe je přes 50 let stále na pódiích. Kdo jiný, než hlavní tváře československého hnutí undergroundu, by měl odstartovat několikaměsíční připomínky 30 let od Sametové revoluce, které chystá Moravské zemské muzeum.

vratislav brabenec-ppu-2018-1Avantgardní skupina byla v 70. a 80. letech v opozici proti komunistickému režimu a kvůli nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce i věznění. Současnými hlavními tvářemi jsou kapelník, klávesák a zpěvák Josef Janíček, saxofonista, klarinetista a zpěvák Vratislav Brabenec a bubeník Jaroslav Kvasnička. Sestavu doplňuje kytarista David Babka a baskytarista Johnny Judl jr.

Moravské zemské muzeum
Předprodej MZM www.mzm.cz

 

F SCÉNA poprvé na Biskupském dvoře

V rámci 10. ročníku Léto na Biskupském dvoře se bude letos konat již XXII. cyklus letních folklórních večerů pod názvem F SCÉNA 2019.

Pořádající Folklorní sdružení20 Jánošík Brno v koprodukci se SNIP & CO, reklamní společností, Městským divadlem Brno a ve spolupráci s Moravským zemským muzeem připravilo ve dnech 22.–25. srpna 2019 vystoupení souborů z Bánské Bystrice, Uherského Hradiště, Ostravy, Plzně, Prahy a Brna. Pořadatelé i účinkující připravují bohatý a rozmanitý program, který přinese všem divákům neopakovatelné zážitky na výjimečném místě Biskupského dvora v centru Brna.

Letošní projekt má také benefiční podtext a partnerem celého cyklu je nezisková organizace Nadační fond Modrý hroch, která podporuje děti po těžkých úrazech.

Přijďte si společně s námi užít výjimečná umělecká vystoupení na Biskupském dvoře. Bližší informace najdete od července na www.fosjanosik.cz

F-Scéna
Předprodej MDB od 17. 6. 2019 www.mdb.cz 

--------------------------------------------------------------------------

KOMPLETNÍ PROGRAM LÉTA NA BISKUPSKÉM DVOŘE 2019

Schránka01Schránka02Schránka03Schránka04