Nejlepší hudební divadla. To je Dokořán

klapS potěšením vám oznamujeme, že po loňské úspěšné resuscitaci festivalu Dokořán pro hudební divadlo vás letos zkraje června čeká opět pestrá ochutnávka zajímavých počinů, které ukazují, co všechno hudba na divadle dokáže!

Dokořán v Divadle na Orlí

Na festival Městského divadla Brno se sjede jedenáct tuzemských i zahraničních divadelních souborů. V pestrém programu budete vybírat z patnácti představení, čtyř koncertů či charitativního bazaru. Letos festival navíc expanduje i mimo prostor Městského divadla – v Divadle na Orlí, stálé scéně JAMU, zhlédnete celkem tři inscenace. Kosmická sonáta č. 11 pražského NoDu je báječná „ulítlost", hudební jízda na základě zápisu komunikace Apolla 11 s řídícím centrem NASA při přistání Američanů na Měsíci v roce 1969. Kamila Mikulčíka, kterého znáte z jeviště MdB jako Rockového Pánaboha v muzikálu Bítls, uvidíte v emotivním příběhu Novecento – legenda o pianistovi, „monodramatu pro jednoho herce a jednoho pianistu". A z největšího světového divadelního festivalu v Edinburghu jsme pro vás vytipovali romantickou komedii s pořádnou porcí britského černého humoru Láska až za hrob (Buried) souboru Colla Voce z Sheffieldu, která mimo jiné získala loni cenu Camerona Mackintoshe pro nejnadějnější mladý britský muzikál!

Dokořán pro Divadelní dvoranu

Žít to bude i na Divadelní dvoraně mezi Lidickou ulicí a třídou Kpt. Jaroše. Zahájení festivalu vám zpříjemní pouliční vystoupení Divadla Facka, které pak v rámci nedělního Barevného odpoledne pro Velvet Smile (s charitativním bazarem a koncertem předních sólistů MdB) zahraje i svou klauniádu pro celou rodinu Cirkus necirkus. Koncertem Sny brněnských nocí se Zdenkem Mertou v roli moderátora se ohlédneme za bohatou třicetiletou historií autorských muzikálů, které byly napsány přímo pro scénu MdB. A celý festival zakončí koncert maskota i gurua divadla Jaroslava Záděry a jeho skupiny Děti kapitána Morgana.

A Dokořán na Lidické...

A co se bude dít na Činoherní a Hudební scéně MdB? Ani letos nepřijdou zkrátka děti a jejich rodiče. Z libereckého Naivního divadla pro ně přivezeme „trampskou revui" O hodině navíc aneb Potlach v Hustníku, z Jihlavy v režii Stanislava Slováka pohádkový muzikál O Perníčkovi a z pražské Laterny magiky pohybovou inscenaci Zahrada, inspirovanou proslulou knihou Jiřího Trnky. Pro dospěláky budou k poslyšení písně dvou mimořádných československých muzikantů – zlínské divadlo představí českou premiéru slovenského muzikálu Petr a Lucie s hudbou Deža Ursinyho a Moravské divadlo Olomouc vesnické drama Boží mlýny s písněmi Jaromíra Nohavici. Z pražských produkcí bude k vidění Tick, Tick...BOOM! (první muzikál autora slavného Rentu Jonathana Larsena) Divadla Na Prádle a Jan Cina v muzikálovém monodramatu Malý princ Studia DVA.

Festival samozřejmě doplní i inscenace hostícího Městského divadla Brno – Klapzubova jedenáctka a slavnostní koncert VIVA „LALALA" REPUBLIKA, který bude celý festival zahajovat a dojde před ním k předání Cen magazínu Musical-opereta za rok 2018). Vše pak završí závěrečný Kulatý stůl o hudebním divadle, kde bude možno vše viděné zevrubně prodiskutovat.

Zdá se, že těch pět dní nabitých událostmi by si mohl fanda hudebního divadla opravdu užít. Přidejte se! (sal)
Foto: Archív MdB