Divadlo pod hvězdami slaví 10 let! Představení Městského divadla Brno opět zamíří na Biskupský dvůr

trimusketyri16062018rychlyvybercoufal 6Divadelní představení pod hvězdným nebem a pichlavými věžemi Chrámu sv. Petra a Pavla jsou už neodmyslitelně spjata s brněnským létem. Vždyť letos tato krásná tradice oslaví již desetileté výročí! A oslaví ho v té nejlepší společnosti – s Molièrem, Shakespearem, mušketýry, Mendlem či Karlem IV. a hlavně – se svými diváky. Od 14. června do 16. července 2019 se dvůr Moravského zemského muzea promění v divadelní scénu s těmi nejkrásnějšími kulisami – sousoším z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, renesančním podloubím, jednopatrovou arkádovou lodžií a hvězdami.

Pomalu se stmívá... Uvelebte se ve svém sedadle, napijte se vína, nad hlavou vám prolétne zbloudilý netopýr, na nebi se objevují první hvězdy a před vámi se odehrávají příběhy o věčném sporu mezi mužským a ženským pokolením, brněnských legendách, o přátelství a o lásce...

Koupi vstupenek, které jsou v prodeji již od března, určitě nenechávejte na poslední chvíli. S výběrem vstupenek vám pomůžou v centrální pokladně na Lidické ulici č. 16, Brno 602 00, případně si je můžete v pohodlí domova zakoupit na internetových stránkách www.mdb.cz.

A jaké tituly na vás letos čekají? Na „Biskupák" se vrátí staré známé hity jako My Fair Lady (ze Zelňáku), Noc na Karlštejně či Molièrův Lakomec v hlavní roli s Boleslavem Polívkou, ale také loňská novinka,tri 40 příběh plný lásky, intrik, statečnosti a především přátelství od Alexandra Dumase Tři mušketýři či rozverný příběh o geniálním brněnském vědci Johannu Gregoru Mendlovi Mendel aneb Vzpoura hrášků. Jako pomyslnou třešničku na dortu si diváci vychutnají nejznámější příběh lásky, Shakespearovu tragédii Romeo a Julie, jejíž premiéra zahájí 15. června tento svátek letního divadla. To si přece nemůžete nechat ujít!

ROMEO A JULIE

„Dva rody, oba stejně vznešené,/ jež proti sobě léta vedou boj,/ zas vyvolaly v krásné Veroně/ ze staré zášti nový nepokoj..." To jsou první verše zřejmě nejslavnějšího milostného příběhu všech dob, „jediné tragédie, kterou pomáhala tvořit sama láska" (G. E. Lessing). Ostatně už nejstarší exemplář Shakespearova Prvního folia, uložený v oxfordské univerzitní knihovně, je zdaleka nejohmatanější na stránkách, kde byla vytištěna Tragédie o Romeovi a Julii (jak zní celý název hry).

Co dělat, když se zamilujete do někoho, koho byste dle příkazu rodičů měli nenávidět? Shakespeare vypráví v Romeovi a Julii nesmrtelný příběh dvou mladých lidí, které od sebe odděluje nesvár jejich rodin a kteří riskují vše, aby mohli být spolu. Ale co si počít, když láska na první pohled přejde v intenzivní vášeň a pak v zoufalou touhu ten celý, po generace se táhnoucí konflikt ukončit?

Romeo a Julie se vrací do MdB po dvaceti letech, tentokrát do prostředí Biskupského dvora 14. – 19. června a 9. – 12. července 2019. Jeho letní atmosféra bude působivému příběhu o lásce stíhané nenávistí jistě velmi svědčit!

TŘI MUŠKETÝŘI

Čtyři nerozlučné přátele z počátku 17. století zná celý kulturní svět. Mladý, radostný a statečný d´Artagnan, rozumný, tajemný a srdečný Athos, chvástavý, bodrý a silný Porthos a zbožný, subtilní a hloubavý Aramis se znovu a znovu v nových zpracování vydávají na strastiplnou cestu,tři mušketýři aby zabránili nekalým plánům intrikána par excelence – kardinála Richelieu. Nesmrtelný příběh největšího romantického prozaika a dramatika Alexandra Dumase znají čtenáři již od roku 1844 a od té doby se objevil v dlouhé řadě filmových i divadelních zpracováních. V loňském roce MdB na Biskupském dvoře uvedlo adaptaci Vítězslava Nezvala, která je psána ve verších, konkrétně ve zvučném a rytmickém alexandrínu, nechybí jí humor, nadhled a spád, čímž mušketýrské téma získává potřebný rytmus a nadsázku. Ty ještě podporuje hudba, kterou pro inscenaci napsal David Rotter. Čeká nás tedy znovu setkání se zamilovanou královnou a vévodou z Buckinghamu, kterým se na povel kardinála snaží škodit hrabě Rochefort a záhadná milady de Winter, nebude chybět ani přátelský sluha Planchet a krásná Constance Bonacieux. Strhující cesta za diamantovými přívěsky nabízí ideální divadelní zážitek na večery ve dnech 21. – 24. června 2019.

MY FAIR LADY (ZE ZELŇÁKU)

Do romantických prostor Biskupského dvora se samozřejmě vrátí i osvědčené a oblíbené tituly.Foto jef Kratochvil 249 Ze Zelného trhu si 26. – 29. června 2019 „odskočí" Líza Ďulínková, která se opět bude učit slušnému chování a spisovné češtině v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku). Tento dnes již klasický muzikálový příběh má ve světě mnoho podob a v Brně se „uhnízdila" úprava režiséra Stanislava Moši, který text hry převedl do místního prostředí a nářečí, tedy hantecu. A tak baví Radka Coufalová a Markéta Sedláčková alias prostořeká Líza Ďulínková a Martin Havelka a Petr Štěpán neboli podivínský profesor Hradský brněnské publikum již neuvěřitelných dvacet let!

NOC NA KARLŠTEJNĚ

„Prozraď mi můj pane vážený, kampak vedou dveře zamčený, kudy kráčí tajně ten, kdo je láskou popleten..." Noc na Karlštejně 13Královnu Elišku Pomořanskou hlodá žárlivost a nedůvěra v lásku svého krále, a tak během cesty na svůj hrádek uteče a za pomoci arcibiskupa Arnošta se v převleku za páže pokouší přiblížit svému Karlu IV. A tvrdohlavá Alena se zatím snaží vyhrát sázku, kterou uzavřela se svým přiopilým otcem, že stráví na Karlštejně jednu noc, aby se pak mohla vdát za svého milovaného Peška... Kdo by neznal úsměvný a milý příběh s nádhernými melodiemi, které si pobrukujeme ještě dnes? Přijďte si zazpívat „Lásko má, já stůňu" s Hanou Holišovou nebo Ivanou Vaňkovou ve dnech 1. – 3. července 2019!

MENDEL ANEB VZPOURA HRÁŠKŮ

Johann Gregor Mendel – jeden z mála skutečných géniů, kterými se Brno může chlubit a kterými se právem chlubí. Ctihodná a důstojná persona, vědec, zakladatel moderní genetiky, opat starobrněnského kláštera. Trio Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr ŠtěpánMendel aneb Vzpoura hrášků - A. Zelová L. Janota se však nevydalo v divadelním líčení Mendelova života cestou seriózního pomníku, důstojného hesla z encyklopedie. Společně se skladatelem Karlem Cónem stvořili „starobrněnskou operetku a odhodlali se podívat na život brněnského velikána při vší úctě se zdravě drzou nadsázkou. Slovy recenzenta Lubomíra Marečka, „divák si užije legrace, ale i něco melodramatických scén, pocítí dotek historie i autorské fikce a nadsázky, prostě jak to už v operetkách bývá. Zábava je tady na prvním místě." Tohle byste si rozhodně neměli nechat ujít! Hraje se 5. – 7. července 2019!

LAKOMEC

Po dvou skvělých shakespearovských inscenacích, Benátském kupci a Králi Learovi, se na jeviště Městského divadla Brno vrátil bard českého divadla Boleslav Polívka, tentokrát v legendární postavě Harpagona ve slovutné francouzské komedii Lakomec.

Jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím,Lakomec 54 jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem. V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu, kterou pro vás MdB přichystalo na dny 14. – 16. července 2019.

Těšte se s Městským divadlem Brno na vlahé letní večery na Biskupském dvoře! Vstupenky na představení jsou v prodeji již od března 2019 v pokladnách divadla, Lidická 16, Brno.

Foto: Archív MdB