Koncerty, které se stávají skutečnými hudebními Událostmi. To je začínající sezona Filharmonie Brno

fbNeotřelé kombinace hudby starších i novějších období. A především nový šéfdirigent Dennis Russell Davies. Tak se dá charakterizovat 63. sezona Filharmonie Brno, která právě začíná. Stěžejními dramaturgickými liniemi jsou americká klasika 20. století (mj. Ives, Bernstein, Harrison, Corigliano či Adams) a česká známá i méně uváděná hudba (Voříšek, Dvořák, Suk, Martinů ad.). „Hudební mozaika celé sezony je ale samozřejmě mnohem pestřejší. Každý program jsme sestavovali s vidinou jedinečnosti a vzájemné komunikace mezi skladbami. Měli bychom tak být svědky nikoli „pouhých" koncertů, ale skutečných hudebních Událostí," uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Dennis Russell Davies na sebe vzal roli sólisty a hlavní tváře sezony 2018/2019. Za dirigentský pult se postaví celkem sedmnáctkrát, z toho se třikrát představí i jako pianista. Do sezony připravil dva klavírní recitály: se svojí životní partnerkou Maki Namekawou provede skladby Reicha, Adamse a Glasse s houslistkou Yumi Hwang-Williams skladby Debussyho, Schumanna a Harrisona.
V českých premiérách v Brně v příští sezoně zazní také skladby Lou Harrisona, Thomase Adése, Thomase Larchera, ale také třeba cyklus Mr. Tambourine Man od Johna Corigliana, což jsou nově zhudebněné texty Boba Dylana. „Všechno je to hudba, kterou světové orchestry běžně hrají, my ji zprostředkujeme na českém území," řekl Davies.

Kromě odborníků oceňují volbu nového šéfdirigenta především filharmonici. „Jménem orchestru bych rád vyjádřil veliké nadšení z příchodu Maestra Daviese. Jedná se o umělce světového formátu, navíc jsme při naší dosavadní spolupráci poznali jeho mimořádné lidské kvality, kterých si vážíme," řekl předseda Umělecké rady Filharmonie Brno Michal Hreňo.

Pro posluchače jsou stejně jako loni připraveny tři základní orchestrální abonentní řady (Filharmonie na Stadionu, Filharmonie doma I, Filharmonie doma II „Klasicky i moderně")hlavní foto 2 se čtrnácti programy resp. jedenatřiceti koncerty. Připraveno je i sedm mimořádných koncertů. Kromě toho nechybí oblíbené Rodinné abonmá, série Veřejných generálních zkoušek, řada Jazz & World Music či cyklus Mladá krev, ve kterém se představí členové Orchestrální akademie Filharmonie Brno. „Oproti loňsku jsme přidali i šéfdirigentskou řadu, kterou si mohou posluchači koupit buď v rámci jednotlivých abonentních řad, nebo Sezony na míru," informovala ředitelka filharmonie Marie Kučerová.


Koncerty šéfdirigenta

ÚT 18I9I2018 Stadion, 19:00
DVOŘÁK A ADAMS

ANTONÍN DVOŘÁK
Symfonie č. 1 c moll op. 3 „Zlonické zvony"
JOHN ADAMS
Harmonielehre (Nauka o harmonii), česká premiéra

--------------------------------------

ČT 18 a PÁ 19I10I2018 Besední dům, 19:30
Z NOVÉHO SVĚTA

CHARLES IVES
Symfonie č. 3 „The Camp Meeting" (Náboženské setkání)
LOU HARRISON
Klavírní koncert, česká premiéra
ANTONÍN DVOŘÁK
Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa"

--------------------------------------

ČT 1 a PÁ 2I11I2018 Stadion, 19:00
BERNSTEIN 100

BENJAMIN BRITTEN
Sinfonia da requiem op. 20
IGOR STRAVINSKIJ
Žalmová symfonie
LEONARD BERNSTEIN
Symfonie č. 3 „Kaddish"

--------------------------------------

ST 23, ČT 24 a PÁ 25I1I2019 Besední dům, 19:30
ŠÉFDIRIGENT S TAKTOVKOU A ZA KLAVÍREM

ANTONÍN DVOŘÁK / arr. DENNIS RUSSELL DAVIES
Maličkosti op. 47, česká premiéra
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Klavírní koncert č. 24 c moll KV 491
JAN VÁCLAV HUGO VOŘÍŠEK
Symfonie D dur op. 23

--------------------------------------

ST 20, ČT 21 a PÁ 22I3I2019 Besední dům, 19:30
PREMIÉROVÁNO V LINCI

FRANZ SCHUBERT / HEINZ WINBECK
Lebensstürme (Životní bouře), quodlibet s hudbou Franze Schuberta a na její motivy pro hlas, klavír a komorní orchestr, česká premiéra
ANTON BRUCKNER
Symfonie č. 1 c moll (Linecká verze)

--------------------------------------

SO 23I3I2019 Besední dům, 19:30 hlavní foto 1
DENNIS RUSSELL DAVIES – MAKI NAMEKAWA
recitál pro dva klavíry

STEVE REICH
Piano Phase
JOHN ADAMS
Hallelujah Junction
PHILIP GLASS
Four Movements for Two Pianos (Čtyři věty pro dva klavíry)

--------------------------------------

ÚT 26I3I2019 Besední dům, 19:30
YUMI HWANG-WILLIAMS – DENNIS RUSSELL DAVIES
recitál pro housle a klavír

CLAUDE DEBUSSY
Houslová sonáta
ROBERT SCHUMANN
Houslová sonáta č. 2 d moll op. 121
LOU HARRISON
Grand Duo pro housle a klavír

--------------------------------------

ČT 28 a PÁ 29I3I2019 Besední dům, 19:30
NA CESTĚ K SOUSTŘEDNOSTI

JOHANNES BRAHMS
Symfonie č. 3 F dur op. 90
THOMAS ADÈS
Houslový koncert „Concentric Paths" (Soustředné dráhy), česká premiéra
MILOSLAV KABELÁČ
Symfonie č. 4 in A op. 36 „Camerata"

--------------------------------------

ČT 9 a PÁ 10I5I2019 Stadion, 19:00
DYLAN A FANTASTICKÁ

JOHN CORIGLIANO
Mr. Tambourine Man: Sedm básní Boba Dylana, česká premiéra
HECTOR BERLIOZ
Fantastická symfonie op. 14


Kdo je Dennis Russell Davies

DRDavies 2013 credit Andreas H. BitesnichJe známý mimořádným rozpětím repertoáru od baroka po soudobou hudbu, odborníci z celého světa ho považují za jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů klasické hudby. Mezi jeho přátele patří mnoho světoznámých skladatelů – Luciano Berio, Heinz Winbeck, Philippe Manoury, Hans Werner Henze nebo například Philip Glass či Michael Nyman. Řídil orchestry po celém světě. A kromě toho je uznávaným pianistou. Dennis Russell Davies. Nový umělecký šéf a šéfdirigent Filharmonie Brno.

Za sebou má osmačtyřicet let v čele orchestrů, oper či festivalů po celém světě. Do Brna přichází z Brucknerova orchestru v Linzi a tamní opery, které vedl jako šéfdirigent a hudební ředitel patnáct sezon. „Je to nejvýznamnější osobnost, se kterou kdy náš orchestr trvale spolupracoval. Dennis Russell Davies je šíří svého záběru, uměleckých i životních zkušeností a vztahem k orchestru i každému jeho hudebníkovi ideální volbou pro umělecký rozvoj našeho tělesa v období přípravy a vstupu do nového koncertního sálu," konstatovala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Dennis Russell Davies se narodil v Toledu ve státě Ohio a studoval hru na klavír a dirigování nakdo je Dennis newyorské Juilliard School. Je členem Americké akademie umění a věd. V roce 2014 mu byl francouzskou vládou propůjčen titul komandéra Řádu umění a literatury a v roce 2017 obdržel od rakouské vlády Rakouský čestný kříž za vědu a umění I. stupně.

(sal)

Foto: Andreas H. Bitesnich, Archív FB