Festival Divadelní svět Brno 2018

ndbFestival Divadelní svět Brno přiváží do Brna ty nejlepší inscenace z celé České republiky i ze zahraničí, aby si každý divák v programu našel přesně to, co ho zajímá. Stejně jako v minulých letech si na své přijdou milovníci tance a alternativního divadla, ale především příznivci činoherních kusů. Rodiny s dětmi budou mít na výběr hned ze 14 představení, která jsou určena jak pro ty úplně nejmenší, tak pro děti školou povinné i ty na prahu dospělosti. Na Moravském náměstí bude stát celý týden stan Divadla bratří Formanů, kteří do Brna přivezou svoji nejnovější inscenaci inspirovanou atmosférou Divokého západu – Deadtown.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

23., 24., 25. 5. ve 20h, 26. 5. ve 14h a ve 20h, 28. 5. ve 20h, 29. 5. v 18h

Divadlo bratří Formanů: DeadtownD05
Moravské náměstí
Délka představení: 1 h 30 min bez přestávky
Vhodné pro diváky od 12 let.
Divadlo bratří Formanů přiváží do Brna svoji nejnovější inscenaci z Divokého západu! V originální westernové vesničce se odehraje napínavý příběh plný iluzí i technických zázraků. Nebudou chybět ani cudné dívky, krásné tanečnice, obávaní pistolníci a bar plný whiskey.
 

24. května

Studio Damúza: Batosnění
Divadlo Polárka, 15 a 16.30
Délka představení: 35 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 10 měsíců.
Pohádková ukolébavka. Dva hrdinové – Pom a Luli. Kuk! A jsou na světě. Ťap, ťap, ťap... putují postelovou krajinou-nekrajinou a potkávají Béé, Haf, Trututú, BAF!, Brum. Cesta je dlouhá, víčka jsou těžká. Pšt! a dobrou noc.

Plata Company: Tisíc tuctů
Divadlo U stolu, 15 a 18h
Délka představení: 45 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 5 let.
Povídky Jacka Londona s loutkami a kartony. Zlatá horečka na Aljašce byla jiná než ty ostatní. Kdo chtěl zlato, musel překonat nespočet životu nebezpečných překážek a nástrah. Do takového podniku se mohli pustit jen úplní blázni nebo ti, které sžíralo vědomí, že svému životu něco dluží.

Vosto5: Společenstvo vlastníků
Malá zkušebna, Mahenovo divadlo, 18h
Délka představení: 1h 25 min bez přestávky
Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek.

Studio Hrdinů: Pár vzkazů veškerenstvu
HaDivadlo, 19.30
Délka představení: 1h 30 min bez přestávky
Je možné nadobro prchnout z archetypálního setkání dobra a zla? Lidský život se v této pozoruhodné inscenaci definuje jako tragikomicky nesmělý pokus bez záruky a dimenze přesahující člověka tu přebírá podobu mytického leč vulgárního vysílače v televizním pořadu.

Powszechny Teatr (Polsko): Prokletí
Divadlo Husa na provázku, 20.30
Délka představení: 1 h 20 min bez přestávky
Vhodné pro diváky od 18 let.
Představení s českými titulky.
Do jaké míry jsou naše rozhodnutí ovlivněna katolickou morálkou? Jak církev ovlivňuje chování ateistů, a co to znamená pro ty, kteří se považují za katolíky? A především: do jaké míry je současné umění v mezích náboženské cenzury, autocenzury a snahy vyhnout se obvinění z „urážky víry"? Provokativní inscenace jednoho z nejdiskutovanějších režisérů současnosti, Olivera Frljiće.


25. května

Naivní divadlo Liberec: Jsou místa oblíbená tmou...
Reduta, 10.30, 17 a 19h
Délka představení: 50 min bez přestávky
Vhodné pro diváky od 15 let.
Inscenace přivádí diváky na ostrovy roztroušené ve všech oceánech světa. Každý z nich přináší krátký příběh pojící se s daným místem, který vzešel buď z tradovaných mýtů, nebo z konkrétní, nezřídka historické události. Na jevišti Reduty se diváci usadí kolem dlouhého stolu, aby spolu s herci mohli dobrodružné putování prožít skutečně na vlastní kůži!

Théâtre de la Massue, Compagnie Ézéquiel Garcia-Romeu (Francie): Malé divadlo z konce světa, Opus I
Městské divadlo Brno, ČS, 17.30 a 19.30
Délka představení: 1 h bez přestávky
Netradiční, obrazivé loutkové představení-instalace přináší snový, křehce poetický svět tajemných bizarních lidiček. Před očima diváků ožívá galerie portrétů postaviček, které se věnují nám důvěrně známým každodenním činnostem. Jsou bezeslovným, přesto výmluvným svědectvím absurdity naší civilizace, našich životů.

Slovenské národné divadlo (Slovensko): Elity
Mahenovo divadlo, 19h
Délka představení: 2 h bez přestávky
Inscenace Elity nechce být jen politickým thrillerem s prvky krimi, ale i zamyšlením se nad podstatou moci, vládnutí a procesem přechodu z jednoho režimu a společenského uspořádaní do druhého. V hlavních rolích se objeví mj. Emília Vašáryová a Táňa Pauhofová.
Inscenace se koná ve spolupráci s festivalem Meeting Brno.

Slovácké divadlo Uherské Hradiště: Přes ploty
HaDivadlo, 19.30
Délka představení: 1h 50 min bez přestávky
Divadelní adaptace e-mailové korespondence slovenského sociologa a někdejšího disidenta Fedora Gála a anonymního národního socialisty je unikátním dokumentem možností a mezí toho, jak jsou si dva zcela odlišní lidé schopni porozumět.

Meetfactory: Jasno lepo podstín zhyna
Divadlo U stolu, 20h
Délka představení: 1h 30 min bez přestávky
Příběh starého muže Raye, který žije na irském venkově a promlouvá jen ke svému psu, není roztomilým románem o domácích mazlíčcích, ale příběhem o ničivých následcích izolace a hojivé síle soucitu, blízkosti a náklonnosti. Eva Salzmannová byla za ztvárnění postavy Raye nominována na cenu Thálie.

Divadlo Feste: Moc bezmocných
roh ulic Leitnerova a Pekařská, 22h
Délka představení: 2 h bez přestávky
Tzv. site-specific inscenace založená na textu Václava Havla se neodehrává v divadelních budovách, nýbrž ve veřejném prostoru města. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem daného místa.


26. května

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (Polsko): Blízko
Divadlo Polárka, 10.30 a 15.30
Délka představení: 25 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 6 měsíců do 3 let.
Další z originálních inscenací určených pro ty úplně nejmenší diváky a jejich rodiče. Vše se na scéně odehrává beze slov, příběh se odvíjí pouze za pomoci pohybu, hudby a originálních výtvarných prvků. Zapojit se do něj může každý.

Divadlo DRAK: Medová královna
Městské divadlo Brno, ČS, 14.30 a 17h
Délka představení: 50 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 3 let.
Dědeček včelař pošle svou vnučku do úlu pro med. Na cestě k sladkému pokladu je třeba překonat řadu překážek, naučit se pokoře a trpělivosti. Díky dědečkovým moudrým radám, vlastní odvaze a pomoci jedné ztracené včely v nesnázích nakonec děvčátko přece jen pozná tajemství úlu, získá důvěru včelí královny a stane se dobrou včelařkou.

Divadlo X10: Až na dřeň
Divadlo Polárka, 17.30
Délka představení: 1h 20min bez přestávky
Vhodné pro děti od 8 let.
Tobiáš měří sotva půl druhého milimetru, což na jeho věk není nic moc. Ale i přesto jde proti němu celý svět. Tedy téměř celý. Dokáže Tobiáš zjistit, kdo ve skutečnosti je? Zachránit sebe? Své rodiče? A především... uvidí ještě někdy Elíšu? Představení Až na dřeň vás zve do mikrosvěta jednoho Stromu.

Maladype Theatre (Maďarsko): Richard III.
HaDivadlo, 18h
Délka představení: 1 h 50 min bez přestávky
Představení s českými titulky.
Richard III. – diktátor. Pán života a smrti. Despota. Absolutní tyran. Utlačovatel. A přesto není ani jedno. Cítí, že je hnán k tomu, aby byl nejlepší. Ale nikdy nebude mít dost, pokud si zvolí jen jednu cestu. Světově proslulé drama Williama Shakespeara v úpravě, v níž je Richard III. divákům skutečně na dosah.

Mladinsko Gledališče (Slovinsko): Naše násilí a vaše násilí
Divadlo Husa na provázku, 19h
Délka představení: 1h 20 min bez přestávky
Vhodné pro diváky od 18 let.
Představení s českými titulky.
Inscenace zpochybňuje nejen situaci ve světě, zpochybňuje Evropu jako celek, její exkluzivitu a izolaci zároveň. Jaké divadlo je zapotřebí v čase očividného návratu fašismu? Režisér Oliver Frljić, který proslul svými provokativními produkcemi, přináší do Brna hru, jež vyvolala ve světě mnoho vyostřených ohlasů.

Jiří Bartovanec: Obrys
Reduta, 22h
Délka představení: 1h bez přestávky
Pohybově taneční inscenace je autorským komentářem předního choreografa Jiřího Bartovance k mezním událostem, které nevyhnutelně ovlivnily směr a vývoj společnosti. Choreografie se slovem jako performativním textem, jeho významem s metaforami současného světa plného násilí, který se nás zdánlivě netýká. Teorie zvuků, protože hlas tančí stejně jako tělo.
Inscenace bude mít na festivalu Divadelní svět Brno svou světovou premiéru.


27. května

Divadlo Minor: Koukej, svět!Divadlo Minor - Koukej svet tisk 3
Divadlo Polárka, 13 a 15.30
Délka představení: 45 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 4 let.
Voda. Oheň. Země. Vzduch. Rostliny. Zvířata. Člověk. Ale jak to spolu souvisí? Co se stane, když z mraku prší, jak spolu rostliny rostou, jaký je vztah čápa, žáby a chameleona a spoustu dalších pozoruhodností se dětem hravě, pohybově a beze slov pokusí přiblížit tři mimové.

Městské divadlo Zlín: Trójanky
Městské divadlo Brno, HS, 16h
Délka představení: 2 h 30 min s přestávkou
Trójanky jsou hrou o střetu kultur, o válce, která nemá vítěze, a o ženské hrdosti i pohrdání. Významnou roli plní v inscenaci pocity beznaděje a naopak naděje, témata bolestivé ztráty, pomsty a pokory, ale také mateřský cit nebo úcta k mrtvým.

Vít Neznal & kol.: Chyba Vít Neznal a kol. - Chyba
Šapitó, Lužánky, 17h
Délka představení: 1 h bez přestávky
Existuje určitá pravděpodobnost, že se během představení nestane žádná chyba. A také o tom je nové představení na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla od mezinárodního týmu kolem režiséra Víta Neznala. Závěsná akrobacie na laně a na hrazdě, tanec a živá hudba v cirkusovém šapitó!

Manual Cinema (USA): Ada/Ava
Divadlo na Orlí, 17h
Délka představení: 1 h bez přestávky
Působivá inscenace vypráví o dvou sestrách-dvojčatech, žijících i ve stáří v těsné blízkosti: smrt jedné z nich pak náhle tu druhou připraví o smysl života a donutí ji vydat se za svou sestrou až na hranici dělící život a smrt. Příběh je ztvárněn unikátní metodou, která kombinuje loutkové herectví (založené hlavně na principech stínového divadla), filmovou projekci a živou hudbu.

Činoherní studio Ústí n. L.: Homo Faber
HaDivadlo, 19h
Délka představení: 1 h 40 min bez přestávky
Divadelní adaptace jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století. Život Waltera Fabera, inženýra, který se vždy a za každých okolností řídí „zdravým rozumem", navždy změní náhodné setkání s mladou ženou. V titulní roli se představí Martin Finger, který byl za její ztvárnění nominován na cenu Thálie.

Dekkadancers: Poslední večeře
Městské divadlo Brno, ČS, 19h
Délka představení: 1 h 10 min bez přestávky
Roztančený příběh jedné velké zrady propletený drobnými historkami o gangsterech, vražedných kuchařích, tajných agentech a smrtící kráse ruských baletek. Přijďte se nabít nezkrotným tancem, živou hudbou, živým zpěvem i živým řevem, přijďte se zasmát i dojmout se všemi třinácti interprety.

Divadlo pod Palmovkou: Něco za něco
Reduta, 19h
Délka představení: 1 h 55 min bez přestávky
Vhodné pro diváky od 15 let.
Čtyři sta let stará komedie Williama Shakespeara v režii proslulého polského režiséra Jana Klaty nemilosrdně nastoluje zásadní téma pokrytectví, všudypřítomné korupce a morálky, kterou sice všichni kážou, ale ve skutečnosti se jí nikdo neřídí – a demonstruje, jak snadné je zneužít moc.

Bulandra Theatre (Rumunsko): Macbeth
Mahenovo divadlo, 19 h
Délka představení: 2 h 20 min s přestávkou
Představení s českými titulky.
V osobité režijní úpravě význačného českého režiséra Michala Dočekala vznikla na jevišti rumunského divadla Bulandra výjimečná inscenace jednoho z nejklasičtějších kusů světové dramatiky. Archetypální příběh, v němž autor svým současníkům varovně odhaloval běsy lidské duše, dodnes ukazuje, jak se v člověku rodí zlo.

Teatro Tatro Štúdio (Slovensko): Stalker
u plaveckého stadionu Lužánky, 21h
Délka představení: 2 h bez přestávky
Tzv. Pásmo je lokalita, kterou navštívili mimozemšťané. Zůstaly tam po nich artefakty s magickými schopnostmi, na území se objevují rovněž fyzické anomálie, které vytváří pro návštěvníky smrtelné pasti. O pozůstatky mimozemské návštěvy mají zájem Stalkeři. Objektem jejich touhy je na prvním místě podivná koule, která podle legend dokáže plnit nejtajnější přání.
Inscenace vznikla za podpory Fondu na podporu umenia.

28. května

Bábkové divadlo na Rázcestí (Slovensko): Batolárium
Divadlo Polárka, 11 a 14.30h
Délka představení: 25 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 10 měsíců do 3 let.
První slovenská inscenace pro nejmenší diváky a jejich rodiče Batolárium je interaktivní – plně respektuje neposednost dětí, zapojuje je do dění a pracuje s nimi. V jejím průběhu je dovoleno hýbat se, dotýkat se, zkoumat, slintat, prdět, smát se i plakat.

Divadlo rozmanitostí Most: Pozor, děti, přijela k nám pouť!
Divadlo Polárka, 17.30h
Délka představení: 45 min bez přestávky
Vhodné pro děti od 10 let.
Inscenace pro děti a mládež přináší na jeviště současný příběh, který pracuje s dětskou fantazií a podezřívavostí, která do reality projektuje motivy z klasické pohádky Perníková chaloupka. Příběh o škodolibé Mařence, která svého brášku Jeníčka vyděsí tak, že tomu začne sama věřit.

Manual Cinema (USA): Lula del Ray
Divadlo na Orlí, 17.30
Délka představení: 1h 10 min bez přestávky
Křehký a vizuálně fascinující příběh o dospívání. Pubertální dívka, která žije osaměle se svou matkou v poušti amerického Středozápadu, zaslechne v rádiu písně country dua Baden Brothers – ty ji přimějí, aby se vydala pryč z domu, do velkého světa, kde na naivní děvče čeká řada nástrah... Inscenace kombinuje živou hudbu, stínohru a kouzlení na meotarech.

Komorní scéna Aréna: Vyrozumění
Reduta, 19h
Délka představení: 2h 15 min s přestávkou
Tragikomedie o moci jazyka a jazyku moci. Proslulá hra Václava Havla, která je i dnes, více než 50 let po svém vzniku, stále palčivě aktuální, popisuje zavádění umělého jazyka „ptydepe" do velkého úřadu. Hra paroduje byrokratický systém a také soudobé reformy, které zavádějí jiná, nicméně stejně špatná řešení namísto těch starých.

Slovenské komorné divadloSlovenské komorné divadlo Martin - Višňový sad Martin (Slovensko): Višňový sad
Městské divadlo Brno, ČS, 19.30
Délka představení: 2h 30 min s přestávkou
Melancholická hra beze stopy melancholie. Příběh, který se točí kolem prodeje zanedbaného statku a zmarněných a přitom tak komických osudů jeho obyvatel, vypráví také o síle a únavě ze světa, o cti a podvodech, o trapnosti, o nadějích a o iluzích, o touze se dorozumět a také o lásce.

Slovácké divadlo UherskéSlovácké divadlo Uherské Hradiště - Kříž u potoka Hradiště: Kříž u potoka
Mahenovo divadlo, 19.30
Délka představení: 2 h 10 min s přestávkou
Adaptace románu Karoliny Světlé pojednává o poslední generaci rodu Potockých, který tíží skutky předků. Vražda a kletba. Je možné chmury a přízraky našich rodičů i dědů překonat? Prolomit temné vlny stínů minulosti? Je v nás ta běsnící vina minulosti navždy? Dokáže lidská láska bojovat ve vztahu, kde se muž ženě před očima mění z milujícího anděla ve zvíře?

Bitef Theatre (Srbsko): Freedom
HaDivadlo, 21h
Délka představení: 1h 20 min bez přestávky
Představení s českými titulky.
Diváci budou mít příležitost vyrazit na jedinečnou výpravu do země, která je „západním světem" chápána jako největší strašák a jejíž existence stále více vzbuzuje otázky o svobodě a nesvobodě v dnešní společnosti – do Severní Koreje.


29. května

Věra Ondrašíková a kol.: Guide
Divadlo Husa na provázku, 20h
Délka představení: 45 min bez přestávky
Audiovizuální pohybové představení. Co kdybychom se mohli ohlédnout za svým životem – udělali bychom něco jinak? Dokázali bychom se vyvarovat vlastních chyb? A kdyby bylo koho se zeptat, měli bychom nějakou otázku?
Inscenaci uvádíme ve spolupráci s festivalem Tanec Praha 2018.


30. května

Tereza Hradilková a kol.: Švihla
HaDivadlo, 20h
Délka představení: 40 min bez přestávky
Taneční inscenace Švihla dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. „Přeskakuješ sám sebe, překračuješ své hranice, nebo jsi naopak uvězněn v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?" ptá se performerka, jejíž dílo získalo v roce 2017 cenu Taneční inscenace roku.
Inscenaci uvádíme ve spolupráci s festivalem Tanec Praha 2018.