Jdeme do města - a nejen s divadlem!

Foto 1Už jen pár týdnů a brněnská divadelní scéna ožije Mezinárodním festivalem divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER! A to již po osmadvacáté! Od 17. do 21. dubna se na školních divadelních scénách JAMU v Brně (Divadlo na Orlí a Studio Marta) a na scénách Centra experimentálního divadla vystřídá na 12 souborů uměleckých vysokých škol z celého světa. Jako pro předešlé ročníky je samozřejmostí účast domácí JAMU v Brně, která se představí činoherním představením Mechanický pomeranč. Chybět nebude ani pražská DAMU či slovenská VŠMU. Vůbec poprvé se festivalu zúčastní britská Royal Academy of Dramatic Art.

Součástí programu bude i samotná tvorba studentů JAMU v Brně, která bude k vidění po celý týden.Foto 2 Dominovat budou pohybová představení, která mají obrovskou výhodu - tím, že je celá inscenace vyjadřována pouze pohybem, se odstraňuje jazyková bariéra a myšlenka představení se stává stejně srozumitelnou pro všechny diváky mezinárodního publika. Hned první den se po Zahajovacím ceremoniálu odehraje představení Večeře, jež je jedním z absolventských představení v Divadle na Orlí a jde o vokálně-tanečně-pohybovou esej o stolování v několika prostředích. Dalším poutavým představením je V samotě. Opět pohybová hra, tentokrát o dvou hercích. Propojení pohybu, hudby a světel.

Letošní ročník festivalu ale nenabízí jen divadelní představení. Poprvé se za 28 let objeví Open Air Stage,Foto 3 která poskytne prostor mimo divadla i hudbě. Brněnská veřejnost se může těšit na vystoupení hudebních skupin Květy nebo Ghost of You. Součástí festivalu budou i workshopy, kdy si samotní účastníci mohou vyzkoušet roli performera pod vedením zkušených profesionálů. Své workshopy si připravili choreograf Martin Dvořák, mim a performer Radim Vizváry, choreograf Petr Nůsek nebo Cirk La Putyka.

Až do konce festivalu, tedy do 21. dubna, probíhá v pěti brněnských kavárnách výstava fotografií z minulých ročníků. V každé kavárně se nachází jiná část světa, tudíž i jiné fotografie. K tomuto objevování světa slouží i doprovodná akce "Tour de kavárny", kdy můžete ve vybraných kavárnách (POLE, Podnebí, Spolek, Momenta a Punkt.) sbírat razítka a při poslední návštěvě kavárny, tedy za páté razítko, získáte kávu zdarma.

Mezinárodní festival divadelníchpodnebí15 škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2018 je dostupný nejen na www.encounter.cz, ale i na sociálních sítích (Facebook i Instagram). Organizační tým děkuje Mezinárodnímu visegrádskému fondu, který festival i letos podpořil.

Ladislav Horák