Kvalitní divadlo, hvězdy a petropavelské věže:

noc na karlMěstské divadlo Brno se v létě vrací na Biskupský dvůr

Bez divadelních open air představení v Biskupském dvoře Moravského zemského muzea u Zelného trhu bychom si brněnské léto snad už ani nedokázali představit. Vždyť Městské divadlo Brno se do těchto romantických zákoutí vrací již po deváté, aby pro své diváky zahrálo krásné příběhy oděné do hudebního hávu v těch nejpůvabnějších kulisách. Sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, renesanční podloubí i jednopatrová arkádová lodžie se promění v divadelní scénu a štíhlé věže petropavelského dómu čestnými diváky každovečerních představení.

Pomalu se stmívá... Uvelebte se ve svém sedadle, napijte se vína, nad hlavou vám prolétne zbloudilý netopýr, na nebi se objevují první hvězdy a před vámi se odehrávají příběhy o věčném sporu mezi mužským a ženským pokolením, brněnských legendách, o přátelství a o lásce...

Koupi vstupenek, které jsou již v prodeji, určitě nenechávejte na poslední chvíli. Vždyť některá představení jsou vyprodaná již nyní. S výběrem vstupenek vám pomůžou v centrální pokladně na Lidické ulici č. 16, Brno 602 00, případně si je můžete v pohodlí domova zakoupit na internetových stránkách www.mdb.czBrkolo Kalendář 11 A na jaké tituly se letos můžete těšit? Na Biskupák se vrátí nejen staré známé hity jako My Fair Lady (ze Zelňáku) či Noc na Karlštejně, ale také loňská novinka, muzikál z brněnských pověstí a legend Brněnské kolo; z kamenných domů se přesune také veleúspěšná komedie Bítls a Molièrův Lakomec v hlavní roli s Boleslavem Polívkou. A jako pomyslnou třešničku na dortu si diváci vychutnají známý příběh plný lásky, intrik, statečnosti a především přátelství od Alexandra Dumase Tři mušketýři, jehož premiéra zahájí 17. června tento svátek letního divadla. To si přece nemůžete nechat ujít!


TŘI MUŠKETÝŘI

Každý rok vybere MdB hru, kterou nazkouší speciálně pro prostor Biskupského dvora. Letošní premiérou se stane hudební komedie ve verších o chrabrých a šlechetných gentlemanech – Aramisovi, d´Artagnanovi, Athosovi a Porthosovi.

Čtyři nerozlučné přátele z počátku 17. století zná celý kulturní svět. Mladý, radostný a statečný d´Artagnan, rozumný, tajemný a srdečný Athos, chvástavý, bodrý a silný Porthos a zbožný, subtilní a hloubavý Aramis se znovu a znovu v nových zpracováních vydávají na strastiplnou cestu, aby zabránili nekalým plánům intrikána par excelence – kardinála Richelieu. Nesmrtelný příběh největšího romantického prozaika a dramatika Alexandra Dumase znají čtenáři již od roku 1844 a od té doby se objevil v dlouhé řadě filmových i divadelních zpracováních. Také diváci MdB se s ním před časem seznámili v úspěšné adaptaci režisérky Hany Burešové. Nyní se ovšem vrátí v jiné, veršované verzi Vítězslava Nezvala, která pro prostředí Biskupského dvora ideálně zdůrazňuje romantické a historické linie známého příběhu. Čeká nás tedy znovu setkání se zamilovanou královnou a vévodou z Buckinghamu, kterým se na povel kardinála snaží škodit hrabě Rochefort a záhadná milady de Winter, nebude chybět ani přátelský sluha Planchet a krásná Constance Bonacieux. Strhující cesta za diamantovými přívěsky nabízí ideální divadelní zážitek na večery ve dnech 17. – 22. června a 11. – 13. července 2018.


BÍTLS

„Povedená crazy komedie", „Neuvěřitelně zábavná pocta The Beatles", „Blázni, které nesmíte minout" a podobně titulovala odborná kritika autorský muzikál Bítls, který se setkal s neobyčejným nadšením i u diváků – vždyť sehnat vstupenky je téměř nemožné!

Který kluk v šestnácti letech nezakládal kapelu? Který kluk nesnil o dráze rebelského rockera? Juřan, Žanek a Pavlík o něčem takovém sní v malém jihomoravském městečku roku 1967.bítls Místo toho drnkají krotké taneční šlágry, jejich kapele schází bubeník a na místních hodech vystoupí jen díky tomu, že jejich zpěvačkou je dcera místního starosty. Jejich život se však změní, když se v městečku objeví dva tajemní cizinci – první, který si v elegantním obleku objednává martini s vodkou, a druhý, který nápadně připomíná jednoho z členů kluky zuřivě milovaných Beatles. A jsou to právě písně této legendární kapely, které v naší inscenaci hrají klíčovou roli. Původní juke-box muzikál nabídne vydatnou porci nestárnoucích hitů dua Lennon - McCartney i dosti bláznivý retro příběh o klukovském snění o velkém rockovém světě po čtyři večery 24. – 27. června 2018.


BRNĚNSKÉ KOLO

Rozverný muzikál z brněnských pověstí a legend autorského tria Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr Štěpán, z jejichž pera pochází muzikály jako Sněhurka a sedm trpaslíků, Baron Trenck či výše zmíněné Bítls, odkrývá nejedno brněnské tajemství – například legendu o koláři Birkovi i o tom, co se může dít v Moravském zemském muzeu po skončení otevírací doby... Najdou děti svého ztraceného popleteného strýčka Tondu? Podaří se zlodějům Vinglovi a Maňasovi zmocnit se Věstonické venuše? A za jakým skutečným účelem přijel Thomas Alva Edison před sto lety do Brna? To zjistíte 29. 6. – 1. 7. 2018.

Jak píše recenzent Lubomír Mareček, čeká vásbr. kolo „zábavná šaráda, která spojuje historická fakta i místní legendy s muzikou a s fantaskní pohádkovou story, a desítka songů v podání živého komorního orchestru, který je usazený v malebném podloubí nad hlavami herců. A protože sám scénář je prošpikovaný parodickými odkazy na leccos (herectví, divadelní praxe, operetní i popová klišé atp.), dělá to podobné i Cónova hudba. Vtípky à la Brno tady spolehlivě fungují."


MY FAIR LADY (ZE ZELŇÁKU)

Do romantických prostor Biskupského dvora se samozřejmě vrátí i osvědčené a oblíbené tituly. Ze Zelného trhu si 3. – 5. července 2018My fair lady Kalendář 21 „odskočí" Líza Ďulínková, která se opět bude učit slušnému chování a spisovné češtině v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku). Tento dnes již klasický muzikálový příběh má ve světě mnoho podob a v Brně se „uhnízdila" úprava režiséra Stanislava Moši, který text hry převedl do místního prostředí a nářečí, tedy hantecu. A tak baví Radka Coufalová a Markéta Sedláčková alias prostořeká Líza a Martin Havelka a Petr Štěpán neboli podivínský profesor Hradský brněnské publikum již devatenáct let!


NOC NA KARLŠTEJNĚ

„Prozraď mi můj pane vážený, kampak vedou dveře zamčený, kudy kráčí tajně ten, kdo je láskou popleten..."Noc na Karlštejně 48 Královnu Elišku Pomořanskou hlodá žárlivost a nedůvěra v lásku svého krále, a tak během cesty na svůj hrádek uteče a za pomoci arcibiskupa Arnošta se v převleku za páže pokouší přiblížit svému Karlu IV. A tvrdohlavá Alena se zatím snaží vyhrát sázku, kterou uzavřela se svým přiopilým tatínkem, že stráví na Karlštejně jednu noc, aby se pak mohla vdát za svého milovaného Peška... Kdo by neznal úsměvný a milý příběh s nádhernými melodiemi, které si pobrukujeme ještě dnes? Přijďte si zabroukat „Lásko má, já stůňu" s Hanou Holišovou nebo Ivanou Vaňkovou ve dnech 7. – 9. července 2018!


LAKOMEC

Po dvou skvělých shakespearovských inscenacích, Benátském kupci a Králi Learovi, se na jeviště Městského divadla Brno na konci března vrací bard českého divadla Boleslav Polívka, tentokrát v legendární postavě Harpagona ve slovutné francouzské komedii Lakomec.

Jedno z nejslavnějších děl předního dramatikaLakomec - obrázek širokoúhlý francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.

V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu, kterou pro vás MdB přichystalo na dny 15. – 18. července 2018.

(sal, foto: Archív MdB)