Cvrčci jako krávy. Zatím do „chléva", brzy na talíř

Larvy potemnika Brazilskeho4M. Borkovcová: Jedlý hmyz není senzace

Kvůli švábům se nedávno jedna restaurace v Brně zavřela... Ale je docela možné, že v brzké budoucnosti se ze stejného důvodu nějaká nová otevře... Samozřejmě, jde o nadsázku. Ale faktem zůstává, že díky legislativním změnám Evropské unie je nakročeno k tomu, aby se jedlý hmyz začal objevovat také na českých jídelníčcích. „Jedlý hmyz je realita a ne senzace. Kvalita tuků hmyzu je srovnatelná s lososy, kvalita bílkovin s kuřaty, a co se týče nutriční hodnoty, podobá se hmyz vepřovému," shrnuje dr. Marie Borkovcová, která patří k průkopníkům entomofagie, laicky řečeno hmyzožroutství, nejen v České republice a která v současnosti pracuje v komisi ministra zemědělství pro nové potraviny.

Jak jak to je? Co přesně schválila Evropská komise a co to znamená?
Sedm druhů hmyzu bylo směrnicí Evropské komise uznáno jako hospodářské zvíře. Ti švábi na tom seznamu nejsou, ale najdeme tam tři druhy cvrčků, potemníka stájového, malého moučného červa, bráněnku a mouchu domácí. Tyto druhy tedy mohou být chovány jako slepice nebo třeba krávy, mohou být používány na krmení zájmových zvířat či ryb, ale zatím je nelze použít jako potravinu pro člověka. Když si chcete dát hovězí steak, nestačí jen smět chovat krávu. Proto se teď čeká na vyřízení žádostí, které již podaly Belgie a Holandsko, aby byl hmyz uznán pro evropské země jako potravina. Což předpokládáme, že se v průběhu letošního roku stane. Pak nic nebrání tomu, aby cvrček domácí a červi potemníka moučného doplnili naše menu.

Jedlých druhů je ale přece mnohem více...
Je jich zhruba patnáct šestnáct stovek a stále přibývají další. V této fázi ale jde o to, že jen tyto vybrané Evropská komise shledala vhodné, neboť při jejich chovu bude možné splnit všechny podmínky bezpečnosti, eliminovat zdravotní rizika a zaručit, že ve výsledném produktu nebudou žádné toxiny. Proto není na seznamu třeba velká ploštice z Mexika. Vše má ale svůj vývoj a pravděpodobně se na talířích neobjeví ani zmíněná bráněnka nebo larvy mouchy domácí, které se však používají v akvakultuře, což rybáři dobře vědí.

Afrika, Asie, jižní Amerika. Tam všude se hmyz jí zcela běžně. Proč ne u nás?
Zemí, kde se hmyz jí, je mnohem více než těch, kde ne.Borkovcová 20180214 090736 Na jídelníčku má hmyzáky na tři tisíce etnických skupin. Jen Středoevropané je obvykle odmítají nebo se objevují jen jako delikatesy v luxusních restaurací. Ale ani tady to nebylo vždycky tak. První recept v oficiální kuchařce na polévku z chroustů pochází ze dvacátých let minulého století. A vzpomeňte si na Hrátky s čertem, kde se na svůj věk velmi vitální otec Scholastikus živí sušenými kobylkami. I to je důkaz o prospěšnosti jedlého hmyzu. Hmyz existoval dávno před člověkem a, jak to vypadá, zůstane i po něm. Je proto dobře, když s ním spolupracujeme a využijeme ho ke svému prospěchu.

Proč tedy změnit pohled na hmyz jako na něco, co je třeba zašlápnout, a dívat se na něj jako na lahůdku?
Pro pokrytí denní dávky potřebných živin stačí mistička z dlaně plná hmyzu. Hmyz, pokud je vhodně krmený, obsahuje aminokyseliny, které si naše tělo neumí samo vyrobit.

Takže na hmyz můžeme umístit módní nálepku „superpotravina"?
Žádná „superpotravina" nefunguje samostatně, ale vždy jen v kontextu s ostatními. Kdyby někdo jedl jen hmyz, i kdyby byl sebezdravější, tak to nebude dobře. Nejlepší je kombinace placky z mouky a červů, protože aminokyseliny se propojí, násobí se jejich množství a vzájemně se podporují. Pak je to „superpotravina", ale samotný hmyz určitě ne.

Když jste před patnácti lety s propagací entomofagie začínala, první rok dva přišlo na přednášku pár lidí, pak už nestačil velký sál. Roste pořád zájem?
Pořád je dost lidí, kteří chtějí ochutnat něco nového. Ale během těch let se změnil přístup. Stále větší zájem mají lékaři, gastroenterologové, geriatři, entomofagie016ozývají se potenciální výrobci krmiv pro psy, kočky. Už to není o tom, že jedlý hmyz by měl šokovat. Sílí snahy dostat ho třeba v nějaké podobě do mouky a vyrábět tak plnohodnotnější rohlík nebo chleba, který bude mít výrazně více kvalitních bílkovin. Jedna ze zahraničních studií, kterou jsem oponovala, se odvíjela od myšlenky, že cvrčky si opravdu nemůže dopřát každý, na rozdíl od chleba. A kdyby byla takto obohacená mouka dopravována do míst, kde je chronický nedostatek potravin, tak placky, chleba s moučnými červy by mohl pomoci zlepšit zdravotní stav obyvatelstva. Stejně by se dalo pomoci například seniorům ve velkoměstech, kteří se velmi často kvůli životním nákladům zanedbávají a jsou podvyživení.

Co možné alergie? Hmyzu by se měli prý vyvarovat ti, kteří nesnášejí plody moře?
To platí, ale nedávno se například našel zcela unikátní alergen u cvrčků. Proto se toto teď hodně zkoumá, o některých alergenech se ví, prověřují se křížové reakce, to vše je třeba ještě důkladně prošetřit, aby se pak na obal mohlo napsat, jaké konkrétní alergeny potravina obsahuje.

Důvodem, proč lidé nechtějí jíst maso, bývá velmi často nesouhlas se zabíjením zvířat. Jak je to u hmyzu?
Potkala jsem vegetariány, kteří s tím problém neměli, i ty, pro něž je to živočich, který trpí. To druhé samozřejmě platí i pro vegany, kteří hmyz rovněž odmítají. Příznivci syrové, tzv. raw stravy se asi nesrovnají s požadavkem EU, protože pokud bude hmyz povolený, tak kvůli patogenům, které by mohl přenášet, jen tepelně upravený. Ale ti vegetariáni by si mohli najít cestu, vždyť červ v třešni nebo švestce není nic jiného...

Prý hmyz necítí bolest?
Na toto téma existuje celkem dost studií, ale pořád ne tolik, aby bylo možné odpovědět jednoznačně, zda hmyz trpí, nebo ne. Jeho senzory jsou jiné než u obratlovců, takže bolest necítí, na druhé straně nějaké stresové faktory, jako blížící se teplo, tlak, registruje. Ale nepotvrdilo se, že by to vnímal obdobně jako člověk nebo obratlovci.

Nedávno se objevila v tisku zpráva, že dva podnikatelé z Brna plánují v Thajsku otevřít největší farmu na chov cvrčků na světě a svůj projekt konzultovali i s vámi.
Jsou to velmi šikovní mladí muži. Již před časem získali ve Velké Británii podporu a vyrábějí tyčinky s příměsí hmyzu, dalším krokem bude zmíněná farma. Jsou velmi progresivní a nebojí se zabrat celý svět. Současně vše chtějí dělat opravdu tak, aby netrpěl ani hmyz, ani ekologie. Pokud vím, plánují na farmě chovat kolem 850 milionů cvrčků.

To bude dost hlučná záležitost, ne?
Cvrčci pro potravinové účely se chovají jen do velikosti bezkřídlých nymf, které nevydávají zvuk. Ale chovné stádo se bude muset nechat dorůst do velikosti, kdy už cvrčci cvrkají. A protože to stádo bude mít zhruba třetinu až čtvrtinu celkového počtu chovaných kusů, ticho tam asi nebude...

Jedním z argumentů podporující jedlý hmyz přitom je, že jeho chov je snadnější.
To bezesporu. A to pokud se týká spotřeby krmiva, tak i dalších aspektů. Stačí méně prostoru, je minimální spotřeba vody, která se používá jen na čištění objektu, sami cvrčci ji nepotřebují skoro vůbec, stačí jim, co získají z potravy. Výrazně snadnější je i zpracování, při němž nevzniká téměř žádný odpad a není tam ani tolik procedur jako při zpracování masa. Exkrementy hmyzu se pak dají použít rovněž jako hnojivo, a to rovnou v té formě, v jaké je hmyz vyprodukuje.

Trochu citlivá otázka: Jak se tedy hmyz usmrcuje?
Způsobů je několik. Komise proChilli cvrcci na ulici02-mexico kontrolu bezpečnosti potravin doporučuje přímo ve svých směrnicích, aby byl hmyz rozdrcen v mlýncích, kde se vše odehraje tak rychle, že by nemělo dojít k ničemu, co by ho mohlo vystresovat. Další způsob, který se hojně používá na farmách ve světě, je zamražení – živý hmyz se dá do nádob nebo pytlů a v šokerech se nechá rychle zamrazit. Nejméně bezpečná, ale to spíš pro lidi, se mně osobně zdá metoda usmrcení plynem, ale i ta se používá.

Pamatuji si, že jste dokázala sníst i živého švába. Je něco, co vám z hmyzí nabídky nechutná?
Do syrového hmyzu bych už dnes nešla, protože vím, co vše to může přinést za zdravotní problémy. Znovu bych taky nechtěla jíst velké, asi deseticentimetrové housenky mopane, larvy martináčů. Vzorek, který jsem dostala k ochutnání, byl totiž připravený uzením studeným kouřem. A chutnal a voněl jako pražce. Jinak co jsem ochutnala, a dnes není problém objednat si přes internet cokoliv, s tím jsem po tepelné úpravě problém neměla. Největší pochoutkou jsou pro mne kukly moučných červů, zlehka opražené na másle a posolené, které svojí chutí připomínají pražené mandle.

Takže věříte, že jedlý hmyz porazí knedlo-vepřo-zelo?
Někdy se lidé domnívají, že přes zimu trpím, protože nemám co jíst. A že hned, jak se zazelená tráva, vyběhnu ven na sběr hmyzu. Což je nesmysl a, když se na to dívám českým okem, nad řízek prostě není. Ty chutě, které známe od dětství, hmyz nemá. Když ho však přidáte do mletého masa, tak babiččina sekaná bude mít pořád tu stejnou chuť díky masu, česneku, cibuli, koření. Pro české a evropské jazyky je hmyz třeba zapracovávat do běžných potravin a receptů, potom máme šanci si obohatit jídelníček a zlepšit kvalitu naší stravy. Ale neznamená to, že si musíme dát dvakrát měsíčně deset deka červů k obědu.

Když jste s osvětou hmyzožroutství začínala, myslela jste si, že se to povede?
Dokonce jsem si myslela, že to bude dřív. Věřila jsem v potenciál hmyzu jako takového, ne že to bude show, ani že spasí svět. Je to něco, co jsme jako lidstvo dřív využívali, pak zapomněli a teď se k tomu můžeme vrátit. Díky novým poznatkům a technologiím to navíc můžeme vše dělat na vyšší úrovni než pračlověk. Můžeme připravovat nutričně bohatou stravu cíleně pro určité ohrožené skupiny, jako jsou senioři, sportovci, děti... Jsem ráda, že jsem byla u toho. Protože je nezpochybnitelný fakt, že jsme to byli my z Česka, kteří jsme svými dotazy, kdy nám ten hmyz povolí, tu obří mašinerii v Bruselu rozhýbali.

(jih)
Foto: Archív M. Borkovcové, T. Hájek