Jan Budař jako čtyřjediný muž. Seznamme se.

budařPočátkem září vyrazil Jan Budař na turné se svoji novou či přesněji staronovou koncertní show SEZNAMME SE, kterou na konci listopadu ukončí v Brně. Během večera se vtělí do čtyř rolí charismatických mužů, kteří se budou seznamovat s náhodnými divačkami z publika a přitom mluvit pravdu. Seznámit se můžete i vy!

Koncerty „Seznamme se" jste premiéroval v roce 2014. Co vás na nich tak baví, že jste se rozhodl s nimi opět vyrazit na turné? A bude to letošní turné něčím jiné?
To rozhodně! Koncerty SEZNAMME SE měly velký úspěch, a tak jsem si řekl, že se k nim ještě jednou vrátím. Navíc jsem se letos rozhodl, že je pojedu sám, jen s klavírem. Dlouho jsem se odhodlával, protože stát sám dvě hodiny na podiu je velká výzva. Musel jsem se do svých písní znovu ponořit a tak dlouho jsem každou z nich pečlivě studoval a hrál a mazlil se s ní, až jsem jim všem dal úplně nový rozměr. Zpívám je s větší a větší radostí a to je něco, co jsem jim myslím dlužil.

Uslyšíme i nějaké nové?
Když jsem se probíral mýma písničkama, zjistil jsem, že jsem jich napsal už opravdu hodně a že některý jsem hrál tak dávno, až jsem zapomněl, jak jsou krásný. Celý playlist večera jsem díky tomu proměnil a nakombinoval ho z písní jak velmi dávných, tak i těch nejnovějších. SEZNAMME SE ale netvoří pouze písně, večery jsou doplněny filmovými projekcemi a divadelními výstupy. K tomu se mě diváci mohou na cokoliv zeptat, takže je to něco mezi kabaretem, divadlem a koncertní show a to mě velmi baví, protože mám rád pestrost a překvapení.

Během večera se podle anotace vtělíte do čtyř rolí charismatických mužů, kteří se budou seznamovat s náhodnými divačkami z publika. Kterým z nich jste a kterým z nich byste byl rád? Nenapravitelným romantikem Viktorem, tvrdým rockerem Broňou Čupříčkem, nekompromisním podnikatelem Tomášem Jeronýmem či cítícím esoterikem Ondřejem „Zen" Nadpozemským?
Mám v sobě všechny ty chlapíky, proto je taky s radostí předvádím. Rocker je můj oblíbenec, protože ten se neptá, ten si bere.

Jaký nejpodivnější dotaz jste od diváků na koncertě dostal?
Dostávám všelijaké otázky. Ty nejpodivnější jsou asi ty, co se snaží zaujmout nějakou přehnanou originalitou. Nejradši mám otázky, které jsou inteligentní a mají humor, který neponižuje.

Měl jste vy jako úspěšný a populární herec někdy vůbec se seznámením problém?
Já jsem nebyl vždycky jen úspěšný a populární herec. :) Zažil jsem mnoho podob seznamování a nejraději se seznamuju s lidmi, u nichž cítím, že je skutečně zajímá a baví to, kdo jsem.

A opravdu se má při seznamování říkat pravda?
Z vlastní zkušenosti vím, že pravdu je praktické říkat kdykoliv a kdekoliv. Člověk je díky tomu svobodný, a to nejen při seznamování.

Nebojíte se, že vybrané divačky utečou, když jim povíte, co si myslíte?
Ještě žádná neutekla. A jak znám brněnské ženy, tipuju, že žádná neuteče. :)

V Brně jste prožil kus života, studoval jste na JAMU, s Brnem a nudou bude podle populárního filmu spojeno vaše jméno jednou provždy. Jezdíváte sem často?
Mám u Brna takovou příjemnou chatu. Tam sekám dřevo, sázím bylinky, koupu se v dešti, na střeše se dívám na západy slunce, vařím si, kreslím si. Třeba ilustrace ke své knížce Princ Mamánek, která vyjde na podzim také jako audiokniha. Načetli jsme ji v naprosto exkluzivní sestavě: Ondřej Vetchý, Libuše Šafránková, Josef Abrhám a já. Tomu se ani nedá říkat, že chodím do práce.

Hrajete na jevišti, ve filmu i na hudební nástroje, zpívátr, píšete a teď i malujete. Co neumíte?
Mnoho toho neumím. Třeba řídit tramvaj, háčkovat, hrát na basu, zadržet dech na pět minut nebo třeba porodit hříbě.

A co byste tedy ještě umět chtěl? Nebo si aspoň zkusit?
Chtěl bych natočit film s Clintem Eastwoodem, chtěl bych se Stingem zajít na večeři, chtěl bych, aby mi můj táta každý den řekl, že mě obdivuje a má mě rád, chtěl bych si zkusit vystoupit do volného vesmíru, Chtěl bych umět najít v každém okamžiku zázrak. A taky bych chtěl umět malovat jako Picasso.

Na jaké nové role se můžeme těšit?
S Markem Najbrtem jsme natočili krásnou pohádku Čertí brko. Hraju v ní krejčíka Klouzka, který se rozhodne pohádkově zbohatnout, aby okouzlil dívku, do níž se zamiloval. A Jan Švankmajer dokončuje film Hmyz, kde jsem měl tu čest hrát motorkáře - ochotníka, co miluje vdanou ženu Růženu. Myslím, že to bude výjimečné dílo.

Herec, hudebník, spisovatel, ilustrátor. Nejen na jevišti, i ve skutečnosti jste čtyřjedinný muž. Která z těchto profesí je vám nejbližší?
Já miluji tvořit a líbí se mi, že můžu navštěvovat různé umělecké obory a zažívat v nich tu dobrodružnou cestu do neznáma, která patří ke každé tvorbě. V takových chvílích se neztotožňuju s nějakou profesí, prostě hledám stav, kdy jsem jako dítě, které má radost, že se mu něco povedlo.

--------------------------------------------

SEZNAMME SE aneb Jak by to vypadalo kdyby muži při seznamování mluvili pravdu
Prožít večer s Janem Budařem můžete 28. listopadu v Divadle Bolka Polívky. Koncert s humorem a filmovými projekcemi začíná v 19 hodin, vstupenky v předprodeji.

(jih)
Foto: Jaroslav Beneš