VIDA! Exploze zážitků Užijte si nové exponáty, výstavy, divadla, 3D film nebo pokladovou hru.

vidaV brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! najdete přes 170 exponátů, se kterými si můžete hrát a objevovat tak, jak funguje svět kolem nás. To snad už ví téměř každý. Tím však nabídka VIDA! rozhodně nekončí. Čekají tu na vás dočasné výstavy, představení s pokusy v Divadle vědy, promítání 3D filmů, pokladová hra v expozici nebo víkendové Labodílny pro rodiny s dětmi. Od začátku roku je možné VIDA! navštívit jen za 90 Kč. Tato cena platí pro každého od úterý do pátku od 16 do 18 hodin mimo svátky a prázdniny. Lukáše Richtera, ředitele příspěvkové organizace, která VIDA! provozuje, jsme se zeptali, jak se brněnskému science centru daří a jaké má plány.

V prosinci to byly dva roky, co se zábavní vědecký park VIDA! otevřel veřejnosti. Kolik lidí už do VIDA! dorazilo?
Už to bude půl milionu. Lidem se u nás líbí. Odnášejí si odtud nevšední zážitky. Nic podobného regionu nenajdou. Kde jinde můžete během několika málo hodin rozpoutat vichřici, zažít zemětřesní, vstoupit do obřího srdce, zmrazit vlastní stín nebo si vyzkoušet trénink pilota stíhačky?

Co považujete za největší úspěch uplynulého roku?
Richter foto2Díky našemu zřizovateli Jihomoravskému kraji a jeho dotaci jsme mohli loni doplnit naši expozici o 20 nových exponátů. Další loňskou novinkou je naše vlastní pokladová hra. Zahrát si ji můžete kdykoliv během otevírací doby. Stačí mít telefon s připojením na internet a na pokladně si koupit startovací balíček. Uvedli jsme také tři zdařilé dočasné výstavy. Zatím největší úspěch mělo Zvukohraní, které za 4 měsíce navštívilo přes 90 000 lidí. Netradiční hudební nástroje je bavili stejně jako možnost zahrát si na dýdžeje.

Jaké novinky chystáte na letošní rok?
Už od 1. ledna promítáme nový 3D film Divoká Afrika. Hlavní roli v tomto dokumentu hraje voda jako jeden z přírodních živlů. Film byste si určitě neměli nechat ujít. Nabízí opravdu nevšedně krásné záběry. Dále jsme se rozhodli rozšířit naše pravidelné nedělní programy pro rodiny s dětmi na celý víkend. Připravujeme také celou řadu tematických akcí. VIDA! se například promění na čarodějnou školu nebo výcvik tajných špiónů. Chystáme také zpřístupnit naše venkovní prostory a postupně v nich zbudovat další část expozice. Určitě uvedeme i nová představení v Divadle vědy.

Od nového roku také nabízíte novou odpolední vstupenku za 90 Kč. Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
Přáli bychom si, aby si u nás užili rodiče i jejich dětivida2 chytrou zábavu nejen o víkendu, ale i v čase, který jim zbývá po práci a škole. Vstupenku za 90 Kč také uvítají všichni, kterým se zdá naše běžné vstupné příliš vysoké. Za dvě hodiny si zřejmě nestihnout pohrát se všemi 170 exponáty, ale můžou „ochutnat", co nabízíme. Vstupenka se taky hodí pro ty, kteří k nám chodí opakovaně a mají zájem seznámit se s novými exponáty nebo navštívit dočasné výstavy či 3D film.

Nové exponáty: Město v mlze, duha i sopka
exponat pisek
Za loňský rok přibylo do VIDA! dvacet nových exponátů. Můžete tak například rozpoutat cyklón, zahalit město do mlhy, vyrobit duhu, otestovat ledničku na lidský pohon nebo si vytvarovat krajinu z písku, kterou pak necháte zaplavit mořem nebo sopečnou lávou. 

 

Představení v Divadle vědy v ceně vstupenky
Schránka03
Je možné zapálit oheň kostkou ledu? Vyrobit světélkující sliz? Nechat se ve vakuu probudit budíkem? Na tyto a spoustu dalších otázek dostanete odpovědi během vědeckých show, které se konají několikrát během dne v Divadle vědy.

Výstava Klamárium Schránka01
Zajímá vás, jak snadné je ošálit lidské smysly? Chcete si užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností? Dospělí se mění na trpaslíky, kulička se kutálí do kopce a mizí věci, které jste ještě před chvíli na vlastní oči viděli. Navštivte výstavu Klamárium na galerii VIDA! a seznamte se s více než třiceti optickými klamy. Až do 9. 5. 2017.

 

Divoká Afrika – Dechberoucí záběry ve 3D
V hlavní roli nového 3D filmu se představí jeden z přírodních živlů – voda. Sledujte ji od zamrzlých vrcholků hor k jezerům plným života, skrze vlhké deštné pralesy až k vyprahlým savanám a pouštím. Seznamte se se zvířaty, která tu dennodenně bojují o přežití. Denně za příplatek ke vstupnému 50 Kč/os. www.vida.cz/3DfilmySchránka02

 

Pevnost VIDArd – Pokladová hra plná úkolůSchránka04
Zažijte novou dimenzi návštěvy expozice VIDA! Objevte věci, které zůstávají běžnému návštěvníkovi skryté. Stačí si na pokladně kdykoliv během otevírací doby koupit startovní balíček a vydat se do expozice řešit úkoly a hádanky. Na úspěšné čeká poklad. Ke hře je nezbytné použití vlastního zařízení s připojením na internet. Wi-Fi je ve VIDA! bezplatná. Kdykoliv během otevírací doby.

 

Víkendové Labodílny
Schránka05
Každý víkend je v Labodílnách připraven speciální program pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na ukázky zajímavých experimentů i drobné výrobní dílny. Od února do dubna na téma světélkování. www.vida.cz/labodilny.


Zábavní vědecký park VIDA! provozuje Moravian Science Centre Brno, příspěvková organizace Jihomoravského kraje.


(sal)

Foto: Archív VIDA! centra, Giant Screen Films