Plány na Mniší hoře: větší výběh pro více šimpanzů

simpanz1Patří mezi nejoblíbenější zvířata v zoo, a ani trojice šimpanzů na Mniší hoře není výjimkou. Nyní se sympatičtí lidoopové mohou těšit nejen na lepší podmínky, ale spolu s návštěvníky také na nové kolegy. Plánovaná přestavba šimpanzí expozice totiž umožní stav šimpanzů v brněnské zoo zdvojnásobit.

Brněnští radní totiž počátkem roku schválili aktualizaci záměru Rekonstrukce pavilonu šimpanzů v Zoo Brno. „Ta počítá s navýšením o 22 milionů korun na výstavbu jejich venkovního výběhu. Celková částka za nový výběh pro šimpanze se tak vyšplhá na 42 milionů," upřesnila mluvčí zahrady Gabriela Tomíčková. Se stavbou začne Zoo Brno v druhé polovině letošního roku.

Oproti původnímu záměru z roku 2009 budesimpanz3 nová expozice mnohem větší, proto došlo i k navýšení finančních prostředků na stavbu. „Původně se uvažovalo o výběhu o rozloze 20 x 20 metrů. Schválením dalších dvaadvaceti milionů však získají šimpanzi výběh o rozloze 75 x 31 metrů," upřesnila Tomíčková.

V současné době jsou v Zoo Brno tři šimpanzi, kteří mají k dispozici venkovní prostory pouze o rozloze 70 m2 a ty jsou z hlediska současného trendu zoologických zahrad nevyhovující. S budováním nového výběhu začne Zoo Brno v druhé polovině letošního roku. Realizace potrvá přibližně 18 měsíců. 

Fáben a jeho dvě družky

Nejstarším, a to nejen mezi šimpanzi, ale vůbec mezi savci v brněnské zoo, je samec Fáben. Osmatřicetiletému opičákovi dělají společnost Maryška a Gina, které se na Mniší horu přistěhovaly z Plzně v létě 2013. Zatímco Maryška se narodila v roce 1995 v Krakově, přesný věk Giny známý není. Už do plzeňské zoo ale přišla s legendou bývalé cirkusové hvězdy.

(sal)
Foto: Archív zoo Brno